Wydarzenia kulturalne województwa opolskiego

Opolskie Lamy – wiosna

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy powstał w roku 2002 i od tej pory jest wydarzeniem cyklicznym. Festiwal promuje kulturę kina jako ważnego elementu współczesnego świata. Program festiwalu obejmuje projekcje filmów w cyklach: „Panorama Kina Światowego”, „Panorama Kina Polskiego”, pokazy filmów rekomendowanych przez wybitnych twórców, warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, szereg spotkań filmowo-dyskusyjnych oraz pokazy plenerowe. Integralną częścią festiwalu są konkursy: Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich (przeznaczony dla amatorów i twórców offowych) i Ogólnopolski Konkurs Etiud Filmowych (dla studentów i absolwentów szkół filmowych).

www.opolskielamy.pl

„Opolskie Konfrontacje Teatralne – Klasyka Polska” – wiosna

Jest to festiwal, którego celem od wielu lat jest zaprezentowanie najbardziej wartościowych przedstawień rodzimej klasyki, zrealizowanych w danym roku, na polskich scenach dramatycznych. To jedyny taki festiwal w Polsce, który przybliża Polakom ich największe dzieła dramatyczne i podkreśla znaczenie polskiej klasyki.

 

Festiwal ma charakter konkursu. Spektakle oceniane są przez Jury złożone z najwybitniejszych polskich krytyków teatralnych i znawców teatru. W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych opolscy teatromani goszczą najlepsze polskie sceny dramatyczne i mogą oglądać najlepszych polskich aktorów i najlepszych polskich reżyserów teatralnych.

 

https://teatropole.pl
Bieżący repertuar Teatru – https://teatropole.pl/repertuar/

 

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek – jesień

 

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek organizowany jest od 1962 roku w Opolu, co dwa lata. Impreza posiada rangę najważniejszego wydarzenia artystycznego w środowisku teatrów lalkowych w Polsce. Gospodarzem Festiwalu jest Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki znany ze swojego wysokiego poziomu artystycznego, doceniany na festiwalach krajowych i międzynarodowych, lubiany przez swą publiczność – tą najmłodszą, dziecięcą i młodzieżową, jak i przez dorosłą.

 

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek to prezentacja nie tylko twórczości polskich teatrów z dwóch ostatnich lat, to także prezentacja prac studentów szkół teatralnych, to okazja do spotkań ludzi reprezentujących teatry polskie i europejskie, znamienitych osobowości życia kulturalnego w kraju i na świecie.

 

http://www.teatrlalki.opole.pl
Bieżący repertuar Teatru Lalki – http://www.teatrlalki.opole.pl/index1.html

 

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – maj/czerwiec

 

Pierwszy KFPP w Opolu odbył się 19 czerwca 1963 roku. W czasie festiwalowych zmagań odbyło się wówczas 15 koncertów i recitali. Wzięło w nich udział 102 wykonawców. Wystąpiło też 5 kabaretów oraz 5 zespołów muzycznych, reprezentujących ówczesną czołówkę muzyki rozrywkowej, tanecznej, bitowej i jazzowej.

 

Coroczna impreza organizowana w Opolu, stanowi podsumowanie sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek. Od początku opolskiemu Festiwalowi towarzyszy Telewizja Polska.

 

Muzyczne Święto Kwitnących Azalii – maj/czerwiec

 

Od wielu lat ten festiwal muzyki poważnej odbywa się corocznie w Mosznej, w pięknych wnętrzach i otoczeniu Zamku, wpisując się na stałe do kalendarza wydarzeń artystycznych Śląska i Opolszczyzny. Przez najpiękniejszy miesiąc maj, wtedy, gdy park moszneńskiego Zamku ozdabiają różnokolorowe kwiaty azalii, miejscami prezentacji najlepszej muzyki w wykonaniu znanych polskich wirtuozów są m.in. taras, kaplica i galeria zamkowa.

 

Festiwal „Muzyczne Święto Kwitnących Azalii” od kilku lat rozprzestrzenił się w regionie, obejmując swoim zasięgiem wiele miejsc i umożliwiając melomanom kontakt z piękną muzyką w różnych miejscowościach – dzisiaj festiwal promowany jest jako „Muzyka w Zamkach i Miastach Śląska”, obejmująca swym zasięgiem całą Opolszczyznę. „Muzyka w Zamkach i Miastach Śląska” to żywy dowód zrozumienia wielkiej sztuki przez mieszkańców tej ziemi. Świadczy o tym zainteresowanie słuchaczy, świadczy obecność najwybitniejszych artystów.

 

Festiwal „Gaude Mater Polonia in memoriam Wincenty z Kielczy” – kwiecień/maj

 

Festiwal jest uczczeniem pamięci autora pierwszego hymnu polskiego „Gaude Mater Polonia” Wincentego z Kielczy – Wincentego, który według źródeł historycznych urodził się w Kielczy na Opolszczyźnie. Pierwsza edycja festiwalu cieszyła się dużym uznaniem wśród mieszkańców Śląska Opolskiego. Celem Festiwalu jest ożywienie życia kulturalnego na Śląsku Opolskim, poprzez promowanie muzyki dawnej, od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Program festiwalu wypełniają koncerty zespołów chóralnych, solistów oraz zespołów kameralnych. Wszystkie koncerty odbywają się w małych miejscowościach regionu, stwarzając okazję ich mieszkańcom do obcowania z piękną muzyką dawną.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”  – maj/wrzesień

 

Paczkowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej im. Moritza Brosiga jest prestiżową, muzyczną wizytówką województwa opolskiego. W ramach tego przedsięwzięcia odbywają się koncerty prezentujące dokonania Moritza Brosiga, twórcy muzyki sakralnej, kompozytora chóralnych nieszporów z towarzyszeniem instrumentów, a także autora prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji oraz harmonii. Uczestnikami Festiwalu są melomani z województwa opolskiego, dolnośląskiego oraz mieszkańcy pogranicza. Festiwal odbywa się corocznie w kościołach na terenie gminy Paczków oraz w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie.
Salon Jesienny  – listopad
Jedno z najważniejszych wydarzeń plastycznych w województwie opolskim. Salon Jesienny to konkursowy, interdyscyplinarny przegląd dokonań opolskiego środowiska twórczego w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Co roku, od ponad 40 lat, w wystawie bierze udział ok. 30-40 artystów, członków Oddziału Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny – jesień
Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny jest największą imprezą perkusyjną w Europie, na który licznie przyjeżdżają miłośnicy muzyki artyści, twórcy i odbiorcy kultury z całej Polski, a także z zagranicy. Największa w Polsce i Europie środkowej impreza interdyscyplinarna skierowana jest do wszystkich pokoleń słuchaczy, nie tylko perkusistów. Na festiwal składają się liczne koncerty, warsztaty dla uczniów szkół muzycznych i nauczycieli, sympozja, seminaria metodyczne, wystawy instrumentów muzycznych, pokazy oraz konkursy z udziałem muzyków światowej sceny.
Początki festiwalu sięgają lat ’80 kiedy to pomysłodawca festiwalu Wojciech Lasek, ówczesny dyrektor i nauczyciel klasy perkusji Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu zorganizował w 1988 roku I OPOLSKIE DNI MUZYKI PERKUSYJNEJ. Początkowo festiwal miał postać typowo szkolną przeznaczoną dla uczniów klas perkusji z całej Polski. Z czasem formuła festiwalu zmieniała się. Już trzecia edycja miała wymiar międzynarodowy. Na formę imprezy składały się zarówno koncerty, warsztaty instrumentalne jak i konkursy perkusyjne. Nieodłącznym elementem były również pokazowe wystawy instrumentów perkusyjnych. Do Opola zaczęto zapraszać muzyków z całego świata.

Nasze serwisy