Komisja z wizytą w Muzeum Diecezjalnym

W dniu 21 kwietnia br. sejmikowa Komisja Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu spotkala się w Muzeum Diecezjalnym. Członkowie komisji mieli okazję zapoznać się z działalnością tej placówki.

Dyrektor ks. prof. Piotr Maniurka przedstawił historię powstania Muzeum oraz pochodzenia zbiorów. Ten ważny kulturalny ośrodek powstał w 1987 r. dzięki inicjatywie ks. abp. Alfonsa Nossola, a wśród dzieł sztuki sakralnej z parafii całej Opolszczyzny znajdują się m.in. „Pieta” z warsztatu Wita Stwosza czy srebrna sukienka Matki Boskiej Opolskiej, ufundowana przez króla Jana III Sobieskiego jako votum po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Członkowie Komisji byli pod wrażeniem zbiorów, jak i działalności Muzeum, zgodnie uznając, że należy włączyć to miejsce we wszelkie możliwe działania samorządu województwa.

Wśród innych tematów poruszanych przez Komisję znalazły się m.in.: współpraca samorządu województwa ze środowiskami twórczymi regionu oraz raport z monitoringu strategii rozwoju województwa opolskiego do 2020 roku, obejmujący okres 2013-2015.

SM

Nasze serwisy