Ucz się, żyj i pracuj z pasją !

Wojewódzkie Święto Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego to świetna okazja do prezentacji potencjału szkół zawodowych województwa opolskiego. „Pracuj z pasją” to nie tylko hasło tegorocznej edycji wydarzenia, ale dewiza, która powinna towarzyszyć każdemu z nas. Spotkanie zgromadziło około tysiąca młodych ludzi.

To wojewódzkie wydarzenie edukacyjne, promuje kształcenie zawodowe i ustawiczne w województwie opolskim. Podczas święta swoje oferty zaprezentowały szkoły kształcące zawodowo oraz instytucje kształcenia ustawicznego. Wiele pozytywnych zmian zaszło w edukacji i w samych szkołach dzięki funduszom europejskim, dlatego też wydarzenie wpisuje się w 20-lecie opolskiej edukacji w Unii Europejskiej.

Młodzi ludzie zaprezentowali oferty swoich szkół. Mogli też wziąć udział w wykładach motywacyjnych, prelekcjach czy konkursach z nagrodami.

Zawód … nie łatwy wybór

Jest w czym wybierać. Szkoły od lat oferują atrakcyjne i przyszłościowe kierunki kształcenia. – Pokazujemy, że nasze szkolnictwo zawodowe to profesjonaliści. Zdobycie zawodu na Śląsku Opolskim ma swoje wielowiekowe tradycje. Ludzie tu mieszkający identyfikują się z pracą, często mówi się, że mamy ją we krwi. Zdobycie dobrego zawodu to nie tylko gwarancja dobrej pracy i stabilizacji życiowej, ale także samorealizacja i spełnianie marzeń – przyznała wicemarszałek Zuzanna Donath – Kasiura.

Na licznych stoiskach spotkaliśmy przyszłych żołnierzy, logistyków, fryzjerki czy medyków. Każdy z nich kierował się przy wyborze zawodu zainteresowaniami, pasjami, ale też względami praktycznymi. Kadet Oskar Żurawski z Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie – Koźlu z dumą prezentuje mundur, a swoją przyszłość chce związać właśnie z wojskiem. – Nasza szkoła to technikum łączone z mundurówką. Mamy normalne zajęcia z zawodu technik spedytor połączone ze szkołą mundurową. Dwie godziny w tygodniu to natomiast zajęcia mundurowe ze strażakiem, policjantem czy wojskowym – wyjaśnił Oskar. Uczeń technikum ma już jasno sprecyzowane plany na przyszłość. – Na początku chciałbym pójść do Wojsk Obrony Terytorialnej, co też wspiera nasza szkoła. Następnie chciałbym się kształcić na żołnierza zawodowego – dodał.

Do wyboru szkoły zawodowej zachęca także Julia Szucha z Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu. W jej szkole można zdobyć tytuł technika lub wybrać 3-letnią zasadnicza szkołę zawodową. – Mamy pięć kierunków technikum – gastronomia, budownictwo, logistyka, rachunkowość, ekonomia. Według mnie to zawody przyszłościowe, dające możliwość zatrudnienia lub otwarcia swojej działalności – przekonywała.

Poznaliśmy laureatów atrakcyjnych konkursów

Kaja Zalwert wraz ze swoją drużyną z I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie brała udział w „Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Republice Czeskiej“. Udało im się zdobyć III miejsce. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali test ogólnej wiedzy o Republice Czeskiej. Zgłosiło się aż 50 drużyn, 17 najlepszych przeszło do II etapu, w którym zadaniem było przygotowanie prezentacji pt. „Weekend po sąsiedzku – prezentacja najciekawszego turystycznie regionu partnerskiego Województwa Opolskiego w Republice Czeskiej. – Pokazaliśmy krótką scenkę aktorską w biurze podróży. Czechy to bardzo ciekawy kraj – zapewniła.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła natomiast drużyna „Knedliki” z klasy 2TI z Zespołu Szkół w Głuchołazach.

Pełna lista laureatów „Wojewódzkiego konkursu wiedzy o Republice Czeskiej” dostępna tutaj.

Ogromną popularnością cieszył się też konkurs III Opolska Liga Zawodowców 2024 organizowany przez Opolskie Centrum edukacji. Wzięło w nim udział 889 uczniów z 28 szkół województwa opolskiego prowadzących kształcenie zawodowe. Wyłoniono zwycięzców w branżach: logistyczno-spedycyjnej, elektroniczno-mechatronicznej, fryzjersko-kosmetycznej, hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej.

Laura, Joanna i Kamila kształcą się na kierunku fryzjerskim. To właśnie one zdobyły trzy pierwsze miejsca w kategorii fryzjersko-kosmetycznej. – Musiałyśmy przygotować fryzurę z kwiatów. Miałyśmy na to dwie godziny. Postawiłyśmy głównie na fantazyjne upięcia. Było zabawnie i kolorowo – wyjaśniła Laura zwyciężczyni tej kategorii, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu.

– Lepiej się czuję we fryzjerstwie męskim, aczkolwiek zawsze warto mieć dodatkowe umiejętności, wtedy można elastycznie zmienić specjalizację – dodała jej szkolna koleżanka Kamila. Pomysł na zawód Joanny zrodził się z dziecięcych zabaw. – Jako małe dziewczynki wraz z kuzynką lubiłyśmy tworzyć rożne fryzury. Uważam ,że decydowanie warto wybierać szkoły dające zawód – zapewniła Joanna, kształcąca się w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim.

Wręczono także „Bilet do Brukseli”, czyli główną nagrodę Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej  i Regionach Partnerskich EUROQUIZ.

Do Brukseli pojedzie drużyna z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu. W tym roku tematem przewodnim był sport i czas wolny. Wpłynęła rekordowa liczba 104 zgłoszeń. – Ci młodzi ludzie dzięki biletowi do Brukseli poznają kulturę Belgii, jej historię i wspaniałą kuchnię. To prestiżowy konkurs. Cieszę się, że co roku zwiększa się liczba uczestników, w szczególności, gdy świętujemy 20-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej – mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Pełna lista laureatów konkursu wiedzy o UE i regionach partnerskich EUROQUIZ.

kk

A to ilustracja zdjęciowa z całej imprezy: https://dysk.opolskie.pl/index.php/s/cdv1rUmvgtbrQYi 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy