Pomagamy powodzianom z Nadrenii-Palatynatu

10 zestawów osuszaczy dla partnerskiego regionu Nadrenii-Palatynatu już w drodze do tamtejszych służb. To wkład w pomoc ze strony Opola i Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Opolskiego oraz inicjatywa marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły.

Każdy sprzęt w partnerskim regionie województwa opolskiego Nadrenii-Palatynacie jest obecnie na wagę złota. Trwają tam prace porządkowe po lipcowej powodzi. Przypomnijmy, że zniszczenia są ogromne. W niektórych miejscowościach uszkodzone zostało niemal wszystko – od domów po infrastrukturę drogową, sieci energetyczne, trakcje kolejowe, szkoły, przedszkola, sklepy i urzędy. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, będąc w stałym kontakcie z przedstawicielami władz, dowiedział się, że najbardziej potrzeba osuszaczy budynków oraz specjalistycznych myjni wysokociśnieniowych. Andrzej Borowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Opolskiego, po rozmowach z marszałkiem województwa, rozpoczął przygotowanie sprzętu w Opolu. – Pierwszy pomysł, to wypożyczenie takich urządzeń od naszych jednostek. Okazało się jednak, że praktycznie żadna nasza straż nie ma osuszaczy, które są niezbędne w Niemczech – opowiada Andrzej Borowski. Z pomocną dłonią i zaangażowaniem ruszył prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który dzięki Miejskiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazał osiem takich urządzeń.

– Kolejne dwa osuszacze pochodzą z Gogolina od burmistrza Joachima Wojtali. Niestety, nie dysponujemy specjalistycznym sprzętem do oczyszczania po powodzi. Ale i tak w ciągu kilku godzin udało się zgromadzić 10 osuszaczy. To jest sukces – zaznacza Andrzej Borowski. Wdzięczność za szybką reakcję wyraził marszałek województwa. – Nasze samorządy są siłą. Sprawdzają się w każdej sytuacji. Jedna rozmowa wystarczy, żeby zorganizować niezbędne urządzenia, które już od poniedziałku będą pomagać w uporządkowaniu budynków po powodzi. Przed jesienią te prace muszą być i są bardzo intensywne. Ratownicy walczą z czasem – zaznacza marszałek Andrzej Buła.

Sprzęt w czwartek został dowiedziony do Strzałkowa w Wielkopolsce. – Tam zorganizowano centralny punkt pomocy dla powodzian w Niemczech. Dzięki Państwowej Straży Pożarnej, jest już on w drodze do poszkodowanych – tłumaczy Andrzej Borowski.

-Należy podkreślić, że część pomocy stanowią także osuszacze sprowadzone z Opolskiego, o co zabiegałem w rozmowach z marszałkiem Andrzejem Bułą, który zaangażował się we wsparcie. To co cieszy, że zarówno ta akcja, jak i pomoc dla NRW była wspólną akcją wszystkich polskich województw, MSZ, MSWiA, RARS i KGPSP. Tak wygląda solidarność! – napisał Jakub Wawrzyniak Konsul Generalny Konsulatu Generalnego RP w Kolonii.

Przyjazd straży pożarnej z Polski zaplanowany jest na niedzielę, 8 sierpnia w południe. Z wstępnych ustaleń wynika, że w symbolicznym powitaniu polskich strażaków oraz przekazaniu sprzętu weźmie udział Roger Lewentz – Minister Spraw Wewnętrznych Nadrenii-Paltynatu.

foto: FB/Rheinland-Pfalz

 

Nasze serwisy