Opolska edukacja ma powody do radości

Dziesiątki nagród, zabawy dla młodzieży ze szkół i panel dyskusyjny dla nauczycieli i samorządów. Gala – 15 lat opolskiej nauki i edukacji w Unii Europejskiej, to czas gratulacji, ale też wyznaczania nowych celów. Dyrektorzy szkół, edukatorzy i nauczyciele podkreślają, że sukcesu nie byłoby bez dofinansowań z Unii Europejskiej.

Do południa w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu gościli uczniowie. Czekało tam na nich wiele atrakcji. Odebrali też nagrody. Grupa młodzieży z liceum nr 5 w Opolu uczestniczyła w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej EUROQUIZZ, teraz w nagrodę wyjadą do Brukseli. – Braliśmy udział w konkursie o rolnictwie w krajach Unii Europejskiej. Wystarczyło się dobrze przygotować i odpowiedzieć na pytania. To było ciekawe doświadczenie. Teraz czekamy na wyjazd, który jest nagrodą za naszą pracę – mówi Paweł Pilch ze zwycięskiego zespołu.

Marszałek województwa Andrzej Buła, który wręczał „Opolskie Gwiazdy Europy” zarówno indywidualnym osobom, jak i samorządom, instytucjom i szkołom, podkreśla, że województwo opolskie dynamicznie zmienia się dzięki wsparciu z Brukseli.

– Nie byliśmy w stanie dziś wszystkich tutaj zebrać, ale cieszę się, ze dzisiejsze spotkanie mogę zadedykować nauczycielom z całego województwa. Dziś padają wielkie liczby – zrealizowaliśmy tysiące projektów, a pomocą objęliśmy mnóstwo młodzieży, która korzystała z różnorodnych programów. Co najważniejsze, to wszystko dzięki nauczycielom, którzy swoją pracą sprawiają, że nasza edukacja jest nowoczesna – dodaje marszałek.

Nauczycielka z Solarni Wioletta Klimanek podkreśla, że unijne projekty dają wiele możliwości – Szkoła jest bardzo nowoczesna, a dzieci mają wiele szans, aby się rozwijać – mówi. Uczennicy z jej klas, Paulinie, najbardziej podobało się programowanie robotów. – Dużo dowiedzieliśmy się o komputerach. Bawiliśmy się robotami, nasza szkoła ma je na własność – mówi Paulina.

Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji Wsparcia Edukacji cieszy się, że opolskie szkoły są bardzo nowoczesne. – 220 milionów złotych, 700 szkół biorących udział w projekcie, ponad 90 tysięcy dzieci, nauczyciele. To liczby, które są imponujące. Nasi nauczyciele realizują projekty na rzecz opolskiej edukacji. Chętnie korzystają z projektów. Wspólnie pracujemy. Doskonale uczymy przez zabawę, pomagamy szkole, aby wyposażyć pracownie kształcenia zawodowego. Dziś podsumowaliśmy projekty, rozmawialiśmy z ich uczestnikami. Nadal poszukujemy partnerów – dodaje Lesław Tomczak.

– W całym samorządzie, podobnie jak w szkole, obserwujemy wiele zmian. Korzystamy z projektów, dzięki którym uczniowie korzystają z wielu zajęć. Były to m.in. wyjazdy do firm, które dały możliwość poznania nowych technologii. Szkoła polska przez ostatnie 15 lat diametralnie się zmieniła – dodaje dyrektor szkoły w Czepielowicach Tomasz Komarnicki, który jest również radnym powiatu w Brzegu.

Specjalne nagrody odebrali również przedstawiciele uczelni z regionu. Rektor Państwowej wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie prof. Przemysław Malinowski przypomina projekty, na które uczelnia otrzymała pieniądze. – Do tej pory wydaliśmy 13 milionów złotych. Teraz mamy zakontraktowane ponad 19 milionów złotych. Gdyby nie te pieniądze, nie byłoby możliwości na taki rozwój i nie bylibyśmy na tym etapie, na którym jesteśmy. Zacieśniamy współpracę, unowocześniamy nasze pracownie. Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków, Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych to nasze pomysły na współpracę z nowoczesnymi przedsiębiorstwami. Realizujemy również konstytucję dla nauki. Publiczne uczelnie zawodowe mają wreszcie swoje przedstawicielstwo, ściśle została określona również ich rola – dodaje rektor.

Joanna Kostuś z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego jest dumna z tego, że uczelnia czynnie wykorzystuje unijne dofinansowania. – Od początku wstąpienia do Unii Europejskiej, tylko obszarze rozwoju kapitału ludzkiego, zrealizowaliśmy 75 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 91 milionów złotych. Na samą dydaktykę łącznie z inwestycjami uzyskaliśmy dodatkowo ponad 207 milionów złotych. To czyni nas bardzo kreatywnymi i elastycznymi. Potrafimy świetnie wykorzystywać pieniądze unijne. Te pieniądze wydawane są na rzecz studentów, uczelni szeroko rozumianej dydaktyki – dodaje Joanna Kostuś.

PW

15 lat opolskiej nauki i edukacji w UE – prezentacja

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy