Promujemy dziedzictwo kulinarne

100 tysięcy złotych zarząd województwa podzielił pomiędzy 13 organizacji i stowarzyszeń, które promują dziedzictwo kulinarne. Organizowane będą festyny, konkursy czy wydane publikacje.

Zarząd województwa po raz pierwszy zorganizował konkurs, do którego można było zgłaszać projekty organizacji wydarzeń, związanych z promocją dziedzictwa kulinarnego i regionalnych produktów tradycyjnych. Do konkursu wpłynęło 21 ofert, spośród nich zarząd wybrał 13, które otrzymają dotacje.

Pomysł związany ze zbieraniem ziół mają „Dobrzenianki”, czyli Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzeniu Wielkim. Anna Strokowska, członek zarządu koła chce zarazić pasją do zbierania ziół i większego kontaktu z przyrodą. – Zioła w kuchni, to nasze opolskie dziedzictwo. Zorganizujemy warsztaty w terenie, wykłady z udziałem doświadczonych zielarzy. Powstanie również książeczka na temat zastosowania ziół w kuchni opolskiej. Będziemy je zbierać na naszych łąkach czy w lasach. Przypomnimy, jak nasze babcie zbierały zioła i do czego je stosowały. Na początku pokażemy zioła, opowiemy jak je zbierać i przetworzyć. Później będziemy się dzielić przepisami i przygotujemy potrawy z roślin dziko rosnących – opowiada Anna Strokowska.

Stowarzyszenie Euro-Country stawia na kołocz śląski. – Łączymy promocję kołocza z Jarmarkiem Urbanowym w Reńskiej Wsi. Przygotowujemy wielki festyn, w trakcie którego będziemy wybierać najlepszy wypiek. Warto promować produkt regionalny – mówi Aleksandra Szlagowska ze stowarzyszenia.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nasalach zorganizuje szereg imprez. Będą one kierowane zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych. Jak informuje Violetta Kardas, wszystko zacznie się od imprezy skierowanej do przedszkolaków – Zaczynamy w Boże Ciało „Master Chefem przedszkolaka”, będzie to piknik i dla dzieci i dorosłych. Zorganizujemy również warsztaty „fit dla wszystkich” i coroczny turniej sołecki z piknikiem integracyjnym . Mamy też pomysł na konkurs, który ma wyłonić najlepsze domowe ciasto w Unii Europejskiej – dodaje.

Piotr Mielec,  dyrektor biura Opolskie Regionalnej Organizacji Turystycznej, dzięki przekazanym pieniądzom zorganizuje szereg szkoleń dla kelnerów ze szlaku kulinarnego „opolski bifyj”. – Chcemy, aby kelnerzy znali bardzo dobrze kuchnię opolską i potrafili ją zareklamować. Odwiedzający restaurację chcą posłuchać opowieści o danych potrawach. Ma być ciekawie, a nasze produkty tradycyjne odpowiednio zarekomendowane – dodaje Piotr Mielec.

Byczyński Związek Rolników tradycyjnie zorganizuje w Miechowej festiwal pierogów. – Będziemy przygotowywać i gotować wspólnie pierogi. Jak co roku wyłonimy najlepsze. Za każdym razem mamy nowe farsze i kompozycje. Najciekawszy jest konkurs na największy pieróg, liczbę zrobionych pierogów czy tego, kto zje ich najwięcej. Wokół tego  tworzą się imprezy towarzyszące. Impreza odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia – mówi Iwona Jurczyk.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że mamy dużo produktów regionalnych, dlatego ich promocja jest bardzo ważna. – Zawsze promowaliśmy nasze produkty, ale podjęliśmy decyzję, że zaprosimy mieszkańców do wspólnej promocji swoich pomysłów. Te wydarzenia będą się odbywały na całej mapie naszego województwa. Każdy będzie mógł wybrać nie tylko dogodną lokalizację, ale również wydarzenie, bo wielorakość jest tutaj atutem – dodaje marszałek.

IV Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową organizowany będzie przez Opolskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne „Teraz Wieś” wraz z gminą Skarbimierz i sołectwem Kopanie. – Potrawy kresowe na terenie województwa są bardzo popularne. Mamy tutaj bardzo wielu potomków kresowiaków. Wracamy do korzeni, dzięki temu udaje się nam zachować wiele rzeczy od zapomnienia – mówi Renata Wojas z „Teraz Wieś”.

Róża Zgorzelska,  lider stowarzyszenia Odnowy Wsi Biedrzychowice, ma pomysł na wydanie kolejnej książki: „Śląski tygiel kulinarny”. – Chcemy pokazać dziedzictwo kulinarne nie tylko śląskie, ale również związane z ludźmi, którzy tutaj napłynęli po roku 1945. Opowiemy tym razem więcej o góralach. Dziedzictwo kulinarne głubczycko-prudnickie jest bardzo bogate. Muzea Ziemi Prudnickiej i Ziemi Głubczyckiej mają ogromne zbiory. Oprócz książki będą też obchody 10-lecia muzeum „Farska Stodoła”. Pokażemy mieszankę śląską, niemiecką, czeską, będzie również kapela góralska – dodaje Róża Zgorzelska. Dodajmy, że to już trzecia publikacja przygotowana przez stowarzyszenie.

PW

Promocja dziedzictwa kulinarnego i produktów regionalnych i lokalnych – lista projektów

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy