Mamy trzy supernowoczesne karetki

Trzy nowe, a co ważne, najlepsze na rynku karetki trafiły do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Do tego sprzęt medyczny i pełne wyposażenie ambulansów. Wszystko dzięki staraniom urzędu marszałkowskiego i funduszom unijnym.

Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, dwie z trzech karetek zostały zakupione w ramach przeciwdziałania COVID-19 z dofinansowania unijnego. Jedna zaś to planowany wcześniej zakup, sfinansowany  w całości z budżetu województwa.

Andrzej Buła dodaje, że kupno karetek to spełnienie zobowiązania corocznego zakupu ambulansów. – Zabezpieczamy mieszkańców w profesjonalny system ratownictwa medycznego. To nie tylko karetki, ale całe wyposażenie. To ogromne przedsięwzięcie. A taka karetka poprawia również komfort pracy samych ratowników – mówi marszałek Andrzej Buła.

Wszystkie trzy ambulanse to tzw. karetki bariatryczne, czyli przystosowane do transportu osób z dużą nadwagą. Sam pojazd jest szerszy i dłuższy od standardowego. Inne jest również wyposażenie, zwłaszcza nosze, które wyposażone są w specjalny silniczek. Udźwig to ponad 300 kilogramów. – Otrzymaliśmy pieniądze nie tylko na zakup wyposażenia tych karetek, ale i samych pojazdów. Wartość to 6 milionów złotych. Dzięki temu stajemy się jeszcze bardziej profesjonalni. Te trzy nowe pojazdy są najnowocześniejsze z dostępnych na naszym rynku – mówi Ireneusz Sołek, dyrektor w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego. – Jesteśmy przygotowani na wszystkie wydarzenia – dodaje dyrektor OCRM.

Zakupione karetki to 3 w pełni wyposażone zespoły medyczne, z przedziałem medycznym połączonym z kabiną kierowcy,  standardowym wyposażeniem medycznym w instalację tlenową, defibrylator, respirator, ssak, pompy infuzyjne oraz zestaw do przewozu pacjentów typu bariatrycznego, obejmujący system mocowania noszy transportowych ze wspomaganiem elektrycznym ze specjalnym profilowanym materacem i sterowaniem elektrycznym zwiększającym bezpieczeństwo transportowanego pacjenta jak i zmniejszającym obciążenie fizyczne personelu medycznego.

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek podkreśla, że dzięki temu zakupowi jesteśmy jednym z nielicznych województw, które ma tyle karetek bariatrycznych. – Są to jedyne tego typu zespoły na terenie województwa opolskiego, a nieliczne na terenie całego kraju. To jest wzmocnienie ratownictwa medycznego. Wszystkie karetki ułatwiają pracę ratownikom – zaznacza Roman Kolek.

Jarosław Kostyła, dyrektor ds. medycznych Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego zauważa, że dziś pacjenci są coraz ciężsi. – Zespoły są przeważnie dwuosobowe, problematyczne było przenoszenie części pacjentów. Teraz będą oni przewożeni w komfortowych warunkach, a my przecież zabezpieczamy całe województwo. Pełne wyposażenie daje gwarancję bezpieczeństwa. Mamy też tzw. lukasy czyli urządzenia do prowadzenia reanimacji, które mogą zastąpić ratownika – podkreśla Jarosław Kostyła.

Podsumujmy. Jedna karetka została zakupiona z budżetu województwa, czyli ze środków urzędu marszałkowskiego, a pozostałe dwie karetki i środki oraz sprzęt medyczny zostały zakupione z funduszy unijnych w ramach projektu urzędu marszałkowskiego „Opolskie przeciw COVID-19”. Koszt trzech ambulansów z pełnym wyposażeniem to około 6 milionów złotych.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy