Organizacje pozarządowe – siła napędowa aktywnego społeczeństwa

Integrują, aktywizują, wspierają i łączą talenty mieszkańców województwa opolskiego. Dają nam dużo pozytywnej energii i możliwość samorealizacji. Spotkanie #Opolskie20latwUE w ogrodach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej było okazją do przedstawienia bogatej oferty wsparcia organizacji, a ta jest co roku sukcesywnie coraz bardziej atrakcyjna.

Samorząd województwa od lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Podmioty te są partnerami wielu projektów, wydarzeń i inicjatyw. Współpracują m.in. w zakresie edukacji, polityki senioralnej, kultury, sportu czy działań strażaków ochotników. Praktycznie każdy z departamentów urzędu ma bogatą i atrakcyjną ofertę wsparcia działalności tych podmiotów.

Najwięcej działań w zakresie dotowania organizacji pozarządowych realizuje Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego, którego podstawą działania jest współpraca z różnymi środowiskami społecznymi. – Organizacje pozarządowe to nasze autorytety, które działają na rzecz innych. Ludzi w nich działających i aktywizujących lokalne środowisko doceniamy co roku podczas Gali Opolskiej Niezapominajki – wyjaśniła Barbara Kamińska, dyrektor Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO.

Jak podkreślił wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, Opole to ostatni etap naszego europejskiego tour. -Kilkanaście tygodni za nami. Jesteśmy w stolicy województwa, gdzie skumulowanych jest wiele organizacji pozarządowych, zarówno w sferze edukacji, jak i polityki społecznej czy społeczeństwa obywatelskiego. To istotne – aż 40 procent wsparcia m.in. w sporcie zostaje właśnie w stolicy województwa, gdzie jest najwięcej takich podmiotów. To właśnie dla nich ważne są te spotkania, gdyż wchodzimy w nowy okres programowania unijnego – mówił wicemarszałek.

Justyna Merz, instruktor WOPR już przygotowuje się do nowego sezonu turystycznego. – To m.in. zadanie zabezpieczania ruchu turystycznego w Turawie i Nysie, na rzece Odrze w Brzegu i Kędzierzynie-Koźlu. Planujemy też szeroko pojętą profilaktykę bezpiecznego wypoczywania nad wodą. Spotkanie to okazja do poznania nowych kierunków wsparcia pod kątem naszej działalności – przyznała.

– Zaczynamy się dopiero rozwijać. Na Dzień Dziecka zaplanowaliśmy turniej dla młodzieży, natomiast w ostatni weekend sierpnia zmagania dla dorosłych w Luboszycach. Chcemy poznać możliwości wsparcia, która pomogłaby nam się rozwinąć. Chcemy pozyskać nowych członków, zależy nam głównie na młodzieży, organizujemy też turnieje klubowe – wyjaśniła Karolina Mielczarek ze Stowarzyszenia Steel Darta w Opolu.

Aktywność to też pomoc i dzielenie się sercem z innymi. To podstawa działalności Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem (do niedawna „Szansa dla Niewidomych”).

– Od roku 2013 jako organizacja zrealizowaliśmy szereg projektów lokalnych dla niepełnosprawnych, głównie osób niewidomych. Są to działania integracyjne, włączające mieszkańców województwa. Chcielibyśmy z większym powodzeniem startować w konkursach dotacyjnych, warto posłuchać , jakie są możliwości w tym zakresie – wyjaśniła reprezentująca organizację Iwona Nawankiewicz.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy