Most w Krapkowicach już oddany do użytku

Zakończyła się ważna nie tylko dla Krapkowic rewitalizacja starego mostu kolejowego nad Odrą. Właśnie symbolicznie przecięto wstęgę, by tę nową przeprawę oddać do użytku. – Ta inwestycja to bardzo dobry przykład współpracy – mówi marszałek województwa.

W ramach unijnego projektu stary most kolejowy został dostosowany do ruchu samochodowego, pojawiła się również atrakcyjna i potrzebna przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców miasta. Blisko 5 mln złotych na tę inwestycję przekazał samorząd województwa opolskiego. Całkowita wartość projektu finansowanego z RPO WO 2014 – 2020 wyniosła około 20 milionów złotych. Do inwestycji dołożyły się także gmina Krapkowice oraz samorząd powiatu krapkowickiego.

– O nowym moście marzyliśmy od wielu, wielu lat, a od trzech lat te marzenia się zaczęły realizować. Dla mieszkańców Krapkowic to kluczowa inwestycja. Nowy most jest niezbędny w czasach tak dużego natężenia ruchu, kiedy po starym przejeżdża kilkanaście tysięcy samochodów na dobę  – przyznaje burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. – Mieszkańcy takich dużych osiedli, jak XXX-lecia czy Sady po stronie Otmętu, będą mogli komfortowo dojeżdżać do dużych zakładów, jak np. Metsa – dodaje burmistrz. A starosta krapkowicki Maciej Sonik przypomina, że sprawa nowego mostu miała swój początek jeszcze w 2010 roku, kiedy to właśnie on zaproponował wtedy budowę pełnoprawnego dwujezdniowego mostu przez Odrę. – Ta inwestycja była jednym z priorytetów naszego powiatu – dodaje starosta.

Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa podkreśla, że inwestycja zmieniła sporą część miasta, bo powstał też park. – A jeśli chodzi o układ komunikacyjny, to jest to rewolucja dla Krapkowic. Po pierwsze – to druga przeprawa, po drugie  – współgra ona z remontem ulicy Opolskiej, konsekwentnie realizowanym przez samorząd województwa wspólnie z władzami Krapkowic – mówi Szymon Ogłaza. Dobrze, ze dzięki „mixowi” pieniędzy europejskich z samorządu województwa, miasta i powiatu udało się rozwiązać ten bardzo poważny problem komunikacyjny Krapkowic

Marszałek Andrzej Buła zaś podkreśla, że oddanie mostu do użytku to wielki dzień dla mieszkańców powiatu krapkowickiego. – Cieszę się, że ten most połączył zarówno samorządy różnych szczebli i fundusze europejskie z samorządowymi. 5 milionów  z Regionalnego Programu Operacyjnego, 5 milionów z powiatu krapkowickiego i 10 milionów złotych z gminy Krapkowice dały efekt. To przedsięwzięcie warte było czekania na nie, ale warte było też jego pokazanie jako bardzo dobrego przykładu dobrej współpracy między samorządami i funduszami europejskimi – podkreśla marszałek.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy