Młodość, partnerstwo i piękna współpraca

Setki wspólnie spędzonych dni, piękne przyjaźnie, wymiana doświadczeń, cudowne wspomnienia oraz ambitne plany na przyszłość. Fundacja Piastun od piętnastu lat integruje młodzież z Polski i Ukrainy. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim gościła 35 osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami.

W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia międzyregionalnej, opolsko-ukraińskiej współpracy, a jednym z jej ważniejszych przejawów jest prowadzona  już od 15 lat, także z funduszy samorządu województwa, działalność Fundacji.  Realizowane przez nią społeczno-edukacyjne projekty, w których uczestniczyła i uczestniczy młodzież z województwa opolskiego i partnerskiego obwodu iwanofrankiwskiego, w wyjątkowy sposób angażują we wspólne działania dzieci i młodzież z naszych regionów.

Tym razem Fundacja Piastun realizuje projekty pn. “Młodość, optymizm i świadomość własnej tożsamości narodowej gwarancją trwałości środowisk polskich na Ukrainie – integracyjne warsztaty edukacyjne dla dzieci Polaków zamieszkałych na Ukrainie” oraz “10 lat współpracy – wspomnienia, trudny czas teraźniejszości oraz plany na przyszłość” – integracyjny projekt edukacyjno-kulturowy dla młodzieży z uszkodzonym narządem słuchu z województwa opolskiego, połączony z integracją z młodzieżą o podobnych problemach zamieszkującą w zaprzyjaźnionym obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie.

Krzysztof Pawlak, prezes Fundacji Piastun cieszy się, że mimo trudnych czasów pandemii udało się powrócić do normalności i wspólnych spotkań. – Jest bardzo dużo środowisk w obwodzie dawnego Stanisławowa, z którymi współpracujemy. To dzieci i młodzież ze środowisk polskich, także młodzież niepełnosprawna i uzdolniona. Na przestrzeni tych lat organizujemy dla nich działania edukacyjne. Aktualnie goszczą u nas uczestnicy dwóch projektów. Pierwszy dedykowany jest dzieciom z wadą słuchu. To 11 osób z Ukrainy, które nie mówią i nie słyszą. Od 10 lat współpracujemy z Ośrodkiem Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu z Opola. Druga grupa to młodzież polska z tego regionu. Te spotkania to wymiana doświadczeń, nauka języka, omawianie problemów współczesnego świata, rozmowy o wielokulturowości, gdzie nasz region jest tego doskonałym przykładem. Chodzi o transfer doświadczeń i wiedzy w formie warsztatów, prezentacji. Taki turnus trwa 10 dni i uczestniczy w nim około 30 osób – 15 z Ukrainy i 15 z Polski – wyjaśnia.

Z młodzieżą spotkał się członek zarządu województwa Antoni Konopka. Jak przyznał, nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw polsko-ukraińskich. – Współpraca z obwodem iwanofrankiwskim to kilkaset wydarzeń, spotkań czy pomoc humanitarna. Bardzo cieszą mnie kontakty młodzieży, siła młodości, optymizm, świadomość tożsamości narodowej sprawiają, że środowiska polonijne mają szansę rozwoju. Dzięki temu możemy współpracować i pokazać nie tylko opolski dorobek materialny, kulturę, ale naszą wielokulturowość i otwartość – mówił.

Młodzież oprócz wspólnych warsztatów ma ciekawie zagospodarowany czas – to m.in. gra miejska, zwiedzanie Opola czy wizyta w Zamku Moszna.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy