Opolski szlak zamki i pałace

Pętla długości czterystu kilometrów to szlak, na którym można podziwiać jedenaście wspaniałych  zamków i pałaców w naszym regionie. Powstała właśnie publikacja, promująca szlak turystyczny „Opolski szlak – zamki i pałace”. To początek współpracy gospodarzy tych obiektów.

Inicjatorem nowego szlaku i tej publikacji jest Joanna Kardasińska, prezes fundacji na rzecz zamku książęcego Niemodlin. – Jest to otwarta inicjatywa, czekamy na właścicieli obiektów zabytkowych, którzy oferują choć jedną usługę turystyczną. Dziś ten szlak to 400 kilometrów, na którym znajdziemy miejsca o zróżnicowanej propozycji. Mam nadzieję, że to początek tworzenia bogatej, zintegrowanej propozycji turystycznej – mówiła Joanna Kardasińska podczas prezentacji szlaku i folderu.

Obiekty, o których mowa w publikacji, to: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej, Zamek w Głogówku, Pałac Jakubus, Zamek Moszna, Zamek Książęcy w Niemodlinie, Zamek w Otmuchowie, Pałac Sulisław, Pałac Większyce, Wieża Piastowska w Opolu oraz Zamek w Rogowie Opolskim.  Publikacja została dofinansowana z budżetu województwa kwotą 10 000 zł. Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że samorządowi województwa zależy na tym, by wyjść do turysty z nową propozycją.  – Turyści sami do nas przyjeżdżają, widzimy to na przykładzie Zamku Moszna. Ale co sezon chcemy wychodzić z nową propozycją. Do stworzenia tej oferty potrzebujemy partnerów. Bo funkcjonowanie turystyki to obszar wielopłaszczyznowy. To nie tylko sama możliwość zwiedzania, ale również noclegu czy regionalna kuchnia – mówi marszałek.

Marszałek Andrzej Buła mówił jednocześnie, że wiele historycznych zabytków remontowanych jest dzięki funduszom unijnym. – Mam nadzieję, że także w przyszłej perspektywie unijnej będą pieniądze na zachwianie dziedzictwa kulturowego, bo jak widać, to dobre inwestycje.

Zamki i Pałace Opolszczyzny stanowią bogactwo architektoniczne naszego regionu, rozmieszczone w różnych częściach województwa, pochodzą z różnych epok i reprezentują różne style i kierunki w architekturze. To stanowi o ich unikalności. Położenie Opolszczyzny wpływa na to, iż konieczne jest tworzenie „gotowej” oferty turystycznej, pakietu usług i atrakcji dla turystów odwiedzających region.  Wydanie broszury promującej opolskie zamki i pałace jest początkiem współpracy pomiędzy obiektami, które są w niej zaprezentowane.

Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu uważa, że szlak, to bardzo dobra możliwość promocji województwa – W skład szlaku wchodzą różne instytucje, które powinny sobie pomagać. Siła tego projektu to różnorodność – tłumaczy. Tomasz Ganczarek, prezes Zamku w Mosznej dodaje, że przez ostatnie lata liczba gości w zamku wzrosła o 150 tysięcy i dziś osiąga 230 tysięcy osób. – To jest liczba, która pozwala nam się porównywać do Zamku Książ czy zamków nad Loarą – mówi.

Podczas spotkania, w którym wzięli udział gospodarze niemal wszystkich obiektów, o których mowa w folderze,  zadeklarowali, że będą się nawzajem promować. Wicemarszałek Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mówił, że obecnie ruszyły koncepcje nad wyznaczeniem szlaku i prowadzeniem dalszych prac, zmierzających do oznakowania szlaku. Nie wyklucza to w przyszłości rozszerzenia tych działań na inne zainteresowane podmioty.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy