Dbamy o dzieci i mamy        

Badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 r. życia, mobilne szkoły rodzenia, porady laktacyjne, opieka położnej, wczesna rehabilitacja po porodzie. To tylko część propozycji skierowanych do mam i najmłodszych. Urząd marszałkowski kontynuuje program poprawiający dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych.

Ponad 22 miliony 330 tysięcy złotych, to kolejne unijne pieniądze, które pozwolą kontynuować program związany ze wsparciem mam i dzieci. W tym rozdaniu proponowane usługi zdrowotne obejmą prawie 17 tysięcy osób. Obok Klinicznego Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu umowy na kolejne projekty podpisali również: Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek, Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich oraz  Lekarze Ginekolodzy – Mączka – Spółka partnerska. Instytucje te będą w partnerstwie z innymi szpitalami i jednostkami niosły pomoc i wsparcie dla mam i dzieci.

Fachowa pomoc dla dzieci i mam

Urząd marszałkowski nadal będzie wspierać m.in. specjalistyczne badania najmłodszych. Dodatkowo mamy mogą liczyć na fachową opiekę nad noworodkiem i niemowlakiem. Instytucje biorące udział w projekcie mogą kupić wyposażenie, związane m.in. z rehabilitacją. Nadal będą działać mobilne szkoły rodzenia, prowadzone będą badania diagnostyczne dla dzieci w celu wczesnego rozpoznania nieprawidłowości w ich rozwoju psychoruchowym i wdrożenia odpowiedniej terapii.

Ginekolog Marek Mączka, który wykonuje badania prenatalne, chwali możliwość ich bezpłatnego wykonywania i zaznacza, że dzięki nim udało się zapobiec dalszemu rozwojowi choroby wśród dzieci, będących jeszcze w łonie mamy. – Panie zdają sobie sprawę z korzyści, jakie płyną w wczesnej diagnostyki.  Jesteśmy w stanie wykryć różne wady, a dzieci mają dużą szansę na przeżycie po porodzie. Niektóre wady możemy leczyć wewnątrzmacicznie – zaznacza lekarz dodając, że najczęściej wykrywa się wady związane z sercem, centralnym układem nerwowym, kręgosłupem czy przepukliną.

Opolskie mamy czują się bezpiecznie

– Zapewniamy fachową pomoc, a tym samym dbamy o poczucie bezpieczeństwa opolskich mam. Nasze projekty uzupełniają podstawową opiekę medyczną. Część oferty nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opolskie mamy, które zdecydowały się na urodzenia dziecka, są dobrze zaopiekowane przez lekarzy, położne, pielęgniarki. Mamy świetnych lekarzy, przedstawicieli środowiska medycznego, którzy chcą z nami współpracować, są zaangażowani. Dzięki temu potrafimy nieść pomoc dzieciom już w łonie mamy, pomagamy w niwelowaniu ewentualnych wad rozwojowych. Dobór partnerów do projektu powoduje, że każda pani może skorzystać z tej naszej propozycji – mówi marszałek Andrzej Buła.

Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przypomina, że od dwóch lat program realizowany jest w placówce, którą zarządza. – To bardzo dobry program i cieszę się, że będziemy go kontynuować. Do tej pory skorzystało z niego kilkanaście tysięcy osób. Dzięki udziałowi w programie kompleksowość naszej opieki nad kobietą w ciąży, a następie całą rodziną, była jeszcze pełniejsza oraz skuteczniejsza. Co ważne – z licznych badań, porad i konsultacji korzystano bez skierowań oraz bez ponoszenia kosztów. W większości przypadków panie zyskiwały spokój, że dziecko rozwija się prawidłowo i jest zdrowe. W sytuacjach trudnych – gdy wykryto wady rozwojowe – mogliśmy zaproponować konkretne rozwiązania. Podpisanie nowej umowy zapewnia mieszkańcom województwa kontynuację opieki medycznej w zakresie znacznie pełniejszym, niż w innych regionach kraju. Nasi pacjenci mogą  z niej korzystać i to jest najważniejsze – podkreśla Edward Puchała.

Dbamy o dzieci i mamy        

Szkoła rodzenia to fachowa pomoc

Szef Krapkowickiego Centrum Zdrowia Marcin Misiewicz zauważa, że szczególnie szkoły rodzenia spowodowały, że młode mamy pozbywają się wielu obaw i odnajdują odpowiedź na wiele pytań i wątpliwości. – Program będziemy realizować w trzech powiatach: krapkowickim, prudnickim i głubczyckim. Będzie to m.in. poradnictwo laktacyjne, fizjoterapia czy szkoła rodzenia. Nasze doświadczenia z pierwszego programu pokazują, że kobiety są bardzo nim zainteresowane. Czują się bezpiecznie, wiedzą, że otrzymują kompleksową opiekę od poradni ginekologicznej, do tego co dziej się już po porodzie – zaznacza Marcin Misiewicz.

Potrafimy pomagać

Dyrektor szpitala w Strzelcach Opolskich Beata Czempiel podkreśla, że program pozwolił jej placówce rozwinąć skrzydła. – To wsparcie i wyjście do kobiet z różnymi formami opieki jest bardzo udane. To jednocześnie budowanie zaufania do szpitala. Młode mamy są bardzo świadome, mają też inne podejście do ciąży w porównaniu z tym, co było trzydzieści lat temu – dodaje Beata Czempiel. W ramach programu młode mamy są m.in. częściej odwiedzane przez położną.

Karina Bedrunka, dyrektor Departamenty Programów Operacyjnych przypomina, że program rozpoczął się już w 2016 roku. – Ponad 17 tysięcy osób uczestniczyło do tej pory w naszym projekcie. Z propozycji korzystały zarówno mamy jak i dzieci. Pomoc obejmowała wszystko to co dzieje się przed w trakcie i po porodzie. Tych działań w całym województwie było bardzo dużo. Teraz rozpoczynamy kolejny etap. Warto tutaj wspomnieć darmowe badania prenatalne, z których skorzystało już ponad 10500 pań. Chcemy, aby diagnostyka spowodowała, że będzie rodziło się coraz więcej zdrowych dzieci – dodaje Karina Bedrunka.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy