Dobre wieści dla regionu z Brukseli

Dodatkowe pieniądze dla mieszkańców Opolszczyzny – na ochronę zdrowia, czystsze powietrze i naukę. Ponad 53 miliony 500 tysięcy złotych więcej będzie na doposażenie szpitali, projekty naukowe uczelni oraz budowę centrum przesiadkowego w Opolu. To efekt udanych negocjacji z Komisją Europejską.

Województwo opolskie otrzymało najlepszą ocenę w Brukseli za efektywne wykorzystanie unijnych pieniędzy. To właśnie dobra pozycja regionu pozwala na skuteczne negocjacje. Dzięki dodatkowym unijnym pieniądzom zyskają m.in. Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska oraz opolskie szpitale.

Jesteśmy dobrze postrzegani

– Pokazujemy, jak dynamicznie i energicznie potrafimy zarządzać pieniędzmi europejskimi oraz ilu mamy dobrych partnerów. Komisja Europejska widzi, że na Opolszczyźnie trwa intensywny dialog. Zanim przyjedziemy do Brukseli, zaczynamy od rozmów w regionie – przyznaje marszałek województwa Andrzej Buła i podkreśla, że jesteśmy liderami w wydawaniu unijnych pieniędzy. – Miło usłyszeć taki komplement z ust Christophera Todda. I nie musimy o tym koniecznie przypominać – mówi  z satysfakcją.

Innowacyjna nauka w regionie

Te dodatkowe pieniądze to przede wszystkim ponad 11,26 mln zł na dwa ciekawe i potrzebne projekty naukowe. Pierwszy z nich, to wsparcie budowy Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Sercowo-Naczyniowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Jego całkowita wartość to 22,1 mln złotych. – Wszystkie dodatkowe pieniądze, które wzmacniają nasze kształcenie, ogromnie nas cieszą. Przeznaczymy je na wsparcie projektu tworzonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny – wyjaśnia prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Profesor dodaje, że UO postawił na silny model kardiologii i kardiochirurgii. – Profesor Marek Gierlotka kieruje tam  znakomitym zespołem. Jednym z elementów kształcenia jest również otwarta niedawno hybrydowa sala operacyjna. Wszystkie nasze przedsięwzięcia poprawiają warunki leczenia w szpitalu klinicznym i odpowiednio przygotowują naszych studentów – mówi Marek Masnyk.

Kolejnym projektem, który skorzysta z  dodatkowych pieniędzy będzie utworzenie Centrum Projektowego Zaawansowanych Technik Lekkich przez Politechniką Opolską wspólnie z Parkiem Naukowo-Technologicznym.

– Badania i rozwój to najważniejszy nośnik postępu. Te dwa projekty są ważne nie tylko dla uczelni, ale również dla mieszkańców naszego województwa. Najbardziej jestem zadowolony z pieniędzy, które pozwolą utworzyć centrum tworzenia nowych technologii. Korzystać z tego będzie branża motoryzacyjna, budownictwa i przemysłowa – dodaje Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego.

Stawiają na zdrowie

Ponad 22 mln złotych pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu dla szpitali. Województwo opolskie ma teraz na ten cel łącznie ponad 130 milionów 850 tysięcy złotych. Zarząd województwa, po rozmowach z lekarzami i dyrektorami szpitali, postanowił dodatkowe pieniądze przeznaczyć na wymianę sprzętu, który się zużywa.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia mówi, że to ważny zastrzyk finansowy na wyposażenie opolskich palcówek medycznych. – Zgodnie z przyjętymi priorytetami będziemy wspierać te zadania w kolejnym postępowaniu konkursowym. Mam nadzieje, że wszyscy mieszkańcy to zauważają poprzez komfort ich leczenia. Sprzęt ten jest bardzo potrzebny głównie do diagnostyki. Ten kupiony kilka lat temu dzisiaj jest w pełni wykorzystywany, pracuje na bardzo wysokich obrotach. Nowe urządzenia, to kwestia innowacyjnych rozwiązań, nowych technologii i lepszego skutecznego leczenia – mówi.

 

Nowoczesne centrum przesiadkowe

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza dodaje, że pieniądze zostaną wydane również na strategię niskoemisyjną. – To są pieniądze, które przeznaczamy na ścieżki rowerowe, centra przesiadkowe, parkingi dla rowerów, tablice z informacją o odjazdach i przyjazdach autobusów. Otrzymaliśmy dodatkowe 20 milionów złotych, które pozwolą m.in. wybudować w Opolu regionalne centrum przesiadkowe. Będzie się ono znajdować między dworcem PKP a obecnym placem manewrowym PKS. To zmieni diametralnie zaniedbaną dziś przestrzeń w centrum Opola. Znajdować się będzie tam m.in. nowoczesny budynek dworca – wyjaśnia Szymon Ogłaza. Dodajmy, że wcześniej na inwestycje związane z poprawą jakości powietrza województwo opolskie miało do dyspozycji 350 milionów złotych.

Warto walczyć o pieniądze

Jak zauważa Karina Bedrunka, dyrektor departamentu programów operacyjnych budżet przekazywany przez Unię obejmuje długi czas. – Kiedy w 2014 roku otrzymywaliśmy pierwsze pieniądze, była zupełnie inna sytuacja gospodarcza, ekonomiczna czy związana z bezrobociem. Programowanie zakończy się w 2023 roku. Musimy reagować na zmiany. Negocjacje dotyczą tego, co obecnie jest nam najbardziej potrzebne w regionie. Sprzęt kupowany pięć lat temu ulega zużyciu, chcemy go wymienić. Powołany kierunek lekarski potrzebuje pieniędzy na swój rozwój. My reagujemy na te potrzeby – mówi Karina Bedrunka. Dodaje jednocześnie, że w trakcie spotkania z przedstawicielem Komisji Europejskiej Christopherem Toddem samorząd województwa opolskiego został doceniony za bardzo dobre relacje z biznesem, pomocą społeczną, służbą zdrowia, edukacją. – To pozwala na zajmowanie czołowych miejsc w rankingach – dodaje Karina Bedrunka.

KK/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy