Więcej pieniędzy na konkursy

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego postanowił o przekazaniu ponad 5 milionów 500 tysięcy złotych na działania w sferze kultury, sportu i turystyki. Aby zdobyć pieniądze, trzeba wziąć udział w konkursach. Pierwsze z nich już ruszają.

Bardzo dobra wiadomość to informacja, że na rok 2020 będzie więcej pieniędzy. We wszystkich tych działaniach do podziału między organizacje pozarządowe będzie w sumie 5 550 000 złotych.

Na inicjatywy kulturalne  przeznaczono pół miliona złotych. Jest to wzrost o 78% w stosunku do tego roku – teraz budżet ten wynosił 280 tys. złotych, a w 2018 roku – 200 tys. złotych. Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca cieszy się, że w puli do rozdania jest znacznie więcej pieniędzy niż w ostatnich latach.  – A przypomnę, że co roku, obok konkursów, przeznaczamy również pieniądze m.in. na stypendia czy współorganizację takich wydarzeń. Największy wzrost jest na kulturę. Na turystykę również przeznaczyliśmy pół miliona złotych – mówi wicemarszałek.

W dziedzinie sportu przyszłoroczny budżet konkursowy wyniesie 4 550 000 złotych. Ogłoszonych zostanie łącznie 5 konkursów. Nowością jest konkurs zatytułowany: „Marszałkowski Klub Sportowy”, dotyczący upowszechniania sportu w małych środowiskach. Tutaj przekazana kwota to 500 tysięcy złotych. – Niewielkie kluby realizują jedną z ważniejszych misji sportu, czyli sport dzieci i młodzieży. To oferta skierowana do środowisk lokalnych. Chcemy dofinansować około 50 klubów kwotą do 10 tysięcy złotych. Zauważyliśmy, że to właśnie one najbardziej integrują lokalne środowiska. Postanowiliśmy więc przygotować dla nich osobną propozycję – dodaje Zbigniew Kubalańca.

Kolejne konkursy skierowane są do: związków i stowarzyszeń prowadzących działalność interdyscyplinarną, klubów sportowych szkolących w dyscyplinach objętych systemem sportu młodzieżowego, wspieranie najwyższych klas rozgrywkowych w grach zespołowych i sportach motorowych oraz konkurs na wsparcie zadań realizowanych w ramach projektów, programów i funduszy centralnych.

Nowością tych konkursów będzie niemożność sfinansowania z pieniędzy samorządu województwa plastikowych materiałów jednorazowych. Dotyczy to szczególnie wydarzeń sportowych, a chodzi np. o kubeczki czy talerzyki. – W samym urzędzie, w trosce o środowisko,  także wprowadziliśmy zasady związane z minimalizowaniem używania plastyku – podkreśla Zbigniew Kubalańca.

Szczegółowe informacje o konkursach będą dostępne pod linkiem https://bip.opolskie.pl/typy-tresci/otwarte-konkursy-ofert/.

Poniżej skrótowa informacja o wszystkich konkursach:

Konkursy 2020 – informacja

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy