Dyskutują o ekologii

Odnawialne źródła energii i ochrona środowiska, to główne zagadnienia, które są poruszane na rozpoczynającym się Ogólnopolskim Festiwalu Ekoenergetyki.

Specjaliści, samorządowcy, studenci i uczniowie szkół technicznych rozmawiają na temat alternatywnych źródeł energii. Jak mówi Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, ekoenergetyka nadal nie jest konkretnie zdefiniowana. – Skupia się ona wokół odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, aktywności samorządów i elektromobilności. Najmniej należy akcentować sprawę oszczędności, a przesunąć go na nowe kształtowanie środowiska i otoczenia w którym działa człowiek. Transformacja, to problem globalny w najpoważniejszy sposób zmienia środowisko, nasze życie – dodaje Jan Popczyk.

W pierwszym panelu uczestniczyli uczniowie opolskich szkół. Naukowcy uważają, że to właśnie młode pokolenie powinno kształtować nową rzeczywistość. – Powinni oni walczyć o odnawialne źródła energii, które stoją w kontrze do np. węgla – mówią.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza zauważa, że temat ekologii dominuje w trakcie trwającej kampanii samorządowej. – Cztery lata temu podstawowym tematem była opieka senioralna. Dziś rozmawia się najczęściej na temat ochrony środowiska. To temat, który dominuje i nad którym zastanawiają się samorządowcy – mówi. Uważa on, że problem ekoenergetyki został zrzucony główne na samorządy, a tymczasem te problemy powinny być podejmowane na szczeblu rządowym.– Samorządy robią wiele rzeczy na własną rękę.  Nie ma sensownego wsparcia dla tego typu rozwiązań w Polsce. Tracimy na tym wszyscy – dodaje Ogłaza.

Józef Neterowicz, ekspert do spraw energetyki mówi o tym, że największym problemem są zanieczyszczenia ze starych pieców. Za wzór ekologicznego podejścia do środowiska stawia Szwecję. – Szwedzi przechodzą na transport niezależny od paliw kopalnianych. Do 2025 roku cała energia tego kraju będzie związana z energią odnawialną. Według nich paliw ciekłych starczy do 2030 roku – dodaje ekspert. Uważa on, że w Polsce brakuje m.in. spalarni odpadów. – Jest ich jedynie 6, a powinno funkcjonować 140 tego typu obiektów – uważa Józef Neterowicz. W Szwecji, kraju trzy razy mniejszym od Polski, działają 34 spalarnie.

– Celem projektu jest popularyzacja idei ekoenergetyki, budowanie wiedzy i kompetencji w jej wdrażaniu, wymiana doświadczeń i technologii, kontaktowanie środowisk „nauka-biznes-inwestor” ze szczególnym, zwłaszcza w ostatnich latach, uwzględnieniem zainteresowań samorządów i prosumentów. Niezwykle wartościowym modułem są „warsztaty dobrych praktyk”, dzięki którym szereg zaprezentowanych rozwiązań znalazło swoich naśladowców. Nie bez znaczenia pozostaje systematyczny udział przedstawicieli zagranicy prezentujących badania, technologie, rozwiązania prawno-finansowe swych krajów (m.in. Austria, Czechy, Niemcy, Szwecja, Ukraina) – tłumaczy dyrektor programowy festiwalu Zenon Wiertelorz.

 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”.

Program X Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu

 

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy