Inwestujemy w drogi i ekologię

Będzie bardziej ekologicznie. Gminy województwa opolskiego podpisują umowy związane z wymianą pieców oraz dofinansowaniem do budowy dróg. Wszystko to możliwe dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu.

Lewin Brzeski, Otmuchów, Głogówek i Bierawa, to kolejne gminy, które podpisują umowy związane z wymianą pieców na te ekologiczne. Mieszkańcy będą mogli oddychać pełną piersią, a co najważniejsze zyska na tym środowisko. Dodajmy, że wcześniej podobne umowy podpisały gminy Łubniany i Dąbrowa, którym wręczono uroczyście umowy. W sierpniu podobne umowy podpisały gmina Olesno i Strzelce Opolskie. Wszystkie te umowy to ponad 2 miliony 408 tysięcy złotych unijnych dotacji na projekty warte w sumie ponad 7 milionów 260 tysięcy złotych.

Nabór projektów w tym konkursie odbywał się na początku tego roku, zgłosiło się do niego 12 beneficjentów. Po ocenie merytorycznej do finansowania zakwalifikowało się 11 projektów. – Ten udział w programie wymiany kotłów jest bardzo ważny. Tym  bardziej, że mamy do czynienia z pilotażem. Wymienionych zostanie około 1100 pieców. Taka polityka powinna być przez nas zachowana i nadal kontynuowana. To wszystko służy ludziom. To jest konkretne wparcie, które dzięki funduszom unijnym dotrze do prywatnych domów – mówi marszałek Andrzej Buła.

Dodajmy, że w listopadzie zostanie ogłoszony kolejny konkurs do którego tym razem dopuszczone zostaną również sieci ciepłownicze.

Z pieniędzy cieszy się Jan Woźniak, burmistrz Otmuchowa, który zaznacza, że wymiana starych pieców, to oddech dla środowiska i oszczędności dla mieszkańców. Inna podpisywana dziś umowa w przypadku tej miejscowości dotyczy budowy dróg. – Jesteśmy zadowoleni z  tych dwóch umów. Wymienionych będzie około 40 pieców. Wcześniej mieliśmy własny program, który trwa już od ponad 10 lat – dodaje.

Wójt Bierawy Krzysztof Ficoń, również podpisał dziś dwie umowy. – Rozpoczął się sezon grzewczy. Smog i zanieczyszczenie powietrza to dla nas problem numer jeden. Zdecydowaliśmy się na ten pilotażowy program. Reguły programu są bardzo ciekawe. Mieszkaniec, który wymieni piec na ekologiczny otrzyma 1/3 dofinansowania z urzędu gminy, 1/3 z Unii Europejskiej. Większość osób decyduje się na przyłącze gazowe. Projekt obejmie około 70 odbiorców – dodaje wójt.

Kolejne umowy związane są z budową dróg. – Na tym polega zarządzanie funduszami unijnymi, kiedy są potrzeby i możliwości. Dbamy nie tylko o czyste powietrze, ale również komfort podróżowania – dodaje marszałek Andrzej Buła.

Wyjaśnijmy, że zarząd województwa podjął decyzję o zwiększeniu finansowania projektów dotyczących dróg lokalnych, wyłonionych w konkursie w roku 2017. Wtedy nie wystarczyło pieniędzy na pełne i maksymalne dofinansowanie dla wszystkich projektów. Dziś wszystkie drogi, które wówczas się zakwalifikowały, a inwestycje nadal trwają, dostaną dodatkowe pieniądze. W urzędzie marszałkowskim podpisano osiem aneksów przez gminy: Opole, Kluczbork, Bierawa i Nysa oraz powiaty głubczycki, prudnicki, nyski i oleski na łączną kwotę dotacji ponad 5 milionów 709 tysięcy złotych.

Pieniądze trafią między innymi do Kluczborka, tam kończona jest budowa obwodnicy miasta. Zbudowane są najważniejsze obiekty, czyli wiadukt nad torami, zakończone prace ziemne, a ukończenie prac planowana jest na wiosnę przyszłego roku. Dodajmy, że obwodnica Kluczborka to 10 kilometrów. – Te dodatkowe pieniądze są dla nas bardzo ważne. Tym bardziej, że na początku podjęliśmy się samodzielnej budowy tej obwodnicy. Po tych latach kończy się ta inwestycja, z której nie tylko będą korzystać mieszkańcy, ale wyprowadzony całkowicie zostanie ruch samochodów ciężkich i tranzytowych z miasta – tłumaczy Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka.

W przypadku Opola chodzi o przebudowa dróg do terenów inwestycyjnych w gminach: Opole, Dobrzeń Wielki i Tarnów Opolski. Powiat Głubczycki otrzymał dodatkowe pieniądze na przebudowę drogi między Głubczycami, a Bogdanowicami. Powiat Prudnicki przebudowuje drogi prowadzące do stref inwestycyjnych i granicy państwa. W przypadku powiatu nyskiego chodzi o przebudowę drogi na odcinku Biała Nyska – Kałków oraz na odcinka ulicy Krakowskiej i ulicy Kolejowej prowadzących do terenów inwestycyjnych w Otmuchowie. Powiat Oleski przebudowuje drogę Wygoda – Wysoka – Klekotna, a gmina Kluczbork buduje ostatnią część obwodnicy miasta. Gmina Bierawa inwestuje w drogi do terenów inwestycyjnych w miejscowości Stare Koźle, a gmina Nysa w budowę dróg i uzbrojenie Regionalnego Parku Przemysłowego WSSE „Invest-Park”.

pw

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy