Dla chorych i rekreacji – kolejne dwa projekty Kędzierzyna-Koźla

Remont przystani Szkwał i przystosowanie budynku na potrzeby hospicjum. Ponad 8 milionów złotych unijnego dofinansowania dla Kędzierzyna-Koźla.

Ponad 7 milionów 500 tysięcy złotych –  tyle będzie kosztować adaptacja budynku byłego przedszkola przy ul. Szymanowskiego 33 a na hospicjum. Projekt Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu pn. „Świadczenie opieki paliatywnej poprzez utworzenie całodobowego hospicjum w Kędzierzynie-Koźlu” otrzymał dofinansowanie prawie 5 milionów złotych. Prace już trwają, budynek jest gruntownie przebudowywany, powstaje nowe skrzydło, gdzie będą pomieszczenia pobytowe dla pacjentów. Budynek będzie miał specjalne podjazdy dla niepełnosprawnych, windę, przyjazne dla osób starszych i niepełnosprawnych łazienki. Partnerem projektu jest Caritas Diecezji Opolskiej, który wyposaży przyszłe hospicjum.

Satysfakcji z dofinansowania nie kryje ksiądz Arnold Drechsler, dyrektor Caritas. – To bardzo ważna inwestycja. Opiekę paliatywną prowadzimy od wielu lat. Pod naszą opieką jest ponad tysiąc bardzo ciężko chorych pacjentów. Mamy jedno stacjonarne hospicjum w Siołkowicach Starych i dziesięć hospicjów domowych. Teraz pusta plama na mapie Opolszczyzny, jaką był Kędzierzyn-Koźle, zapełnia się. Osoby w najtrudniejszej fazie swojej choroby były przewożone ze swojego domu do innych ośrodków, to wzmacniało stres i napięcie. Ta placówka stacjonarna pomoże tym, którzy są w ciężkim stanie. Część osób jest leczona jedynie objawowo, są oni w stanie terminalnym – mówi ksiądz Arnold Drechsler.

Drugi projekt – „Strefa rekreacji osiedle Stare Miasto – rewitalizacja Wyspy w Kędzierzynie-Koźlu” będzie realizowany przez Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski. Jego całkowita wartość to 5 milionów złotych, a dofinansowanie wyniesie 3 miliony 218 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom zostanie zagospodarowany teren kozielskiej wyspy – ośrodek wodny Szkwał zyska nowy wygląd, będą elementy infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, będzie też dobra droga dojazdowa. Pieniądze pozwolą także na przebudowę internatu Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Ireneusz Wiśniewski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu cieszy się z rozpoczynającego się remontu. – Szkoła się bardzo zmienia. W części budynku, który otrzymaliśmy od Skarbu Państwa będą pomieszczenia dla organizacji pozarządowych. Znajdzie się tam sala audio, konferencyjna, scena zewnętrzna, plaża, boisko sportowe. Przygotujemy również miejsce na organizację targów, a atrakcją zapewne będzie marina dla kajakarzy – dodaje Ireneusz Wiśniewski. Remont ma zakończyć się z końcem przyszłego roku.

Starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj zaznacza, że rewitalizacja przystani Szkwał jest dla wszystkich. – Przygotowujemy przestrzeń rekreacyjną, remontujemy dwa zabytkowe budynki. Cała inwestycja jest przygotowana pod kątem wsparcia osób z niepełnosprawnościami – dodaje. Mówi, że w miejscu gdzie zaplanowany jest remont, znajduje się już wyremontowany internat Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego oraz zejście do Odry. – Już dziś każdy może skorzystać z naszej bazy noclegowej, a po dalszym remoncie będzie można spędzić tutaj atrakcyjnie czas. Teren będzie bardzo ciekawy. Co najważniejsze, to właśnie mieszkańcy będą również współdecydować i organizować tę przestrzeń – dodaje Tudaj.

Umowy z władzami miasta i powiatu podpisali marszałek Andrzej Buła i członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. Projekty są realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, w ramach tzw. projektów rewitalizacji.

Marszałek, mówiąc o programie rewitalizacji zaznacza, że na początku obawiał się tego, czy samorządy podołają sprawnemu przygotowaniu tych programów. – To się znakomicie udało. Remont musi być zadedykowany mieszkańcom, ta funkcja musi być spełniona. Cieszę się, że w ramach rewitalizacji będą remontowane kolejne obiekty w Kędzierzynie-Koźlu. Jeden z budynków dedykowany jest osobom starszym, drugi związany jest z przestrzenią publiczną. W przypadku pierwszego projektu, to wielkie wsparcie również dla rodzin, które na co dzień mierzą się z problemami związanymi z opieką nad osobami ciężko chorymi. W całym regionie na te programy, czyli odnowienie i dedykowanie ludziom zaniedbanej przestrzeni miejskiej, przeznaczono około 150 milionów złotych. Władze samorządów wiedziały, jaka kwotę mają do dyspozycji i  musiały tę kwotę zagospodarować z korzyścią dla mieszkańców – mówi Andrzej Buła. – Zaniedbana przestrzeń publiczna zyskuje w ramach tych projektów nową jakość i jest dedykowana ludziom – dodaje.

Kędzierzyn-Koźle do tej pory skorzystał z wielu programów, dotyczących m.in. bioróżnorodności czy dziedzictwa kulturowego. Remontowany jest basen, a nowy blask zyskało wiele ulic. – Sama tylko gmina zrealizowała przedsięwzięcia na ponad 50 milionów złotych. Do tego trzeba dodać projekty subregionalne, związane m.in. z zakupem nowych autobusów – dodaje marszałek Andrzej Buła.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy