Chcą być ponadprzeciętni, stawiają na wiedzę

Mają pasję, chcą się uczyć i choć młodzi, podejmują wyzwania. To stypendyści marszałka województwa opolskiego. Pieniądze umożliwią im m.in. zakup podręczników, uczestnictwo w dodatkowych zajęciach czy stworzenie wymarzonego laboratorium. Stypendia otrzymało właśnie kolejne 250 osób.

Piątkowi uczniowie, biorący jednocześnie udział w olimpiadach i konkursach wiedzy, mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa opolskiego. Stypendia są przyznawane już 10 lat, czyli od roku 2008. – Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich, a pomagają zarówno w dorównaniu najlepszym, jak i promują najlepszych. To nie jest wydarzenie jednoroczne. Młodzi ludzie wiedzą, że mogą sięgać po to stypendium kilkukrotnie, a to bardzo motywuje i jest naszym dalekosiężnym założeniem – mówi marszałek Andrzej Buła.

Zosia Sowa z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu lubi biologię, chemię, matematykę. Z przyjemnością uczy się języków obcych. – Jeśli chodzi o przyszłość, celuję w medycynę, dietetykę lub farmację. Stypendium otrzymuję już trzeci raz. Przeznaczam je przede wszystkim na podręczniki, ponieważ są one bardzo drogie. Szczególnie teraz, w liceum, kupuję książki, dzięki którym jestem bardzo dobrze przygotowana do tego, aby dostać się na wymarzone studia. Sporo pieniędzy pochłania kupno dodatkowych rzeczy, na które nie zwracamy uwagi, czyli tonerów, artykułów papierniczych. Z pieniędzy ze stypendium jest również laptop, który pomaga mi w nauce. Lubię poznawać nowe rzeczy, odkrywać tajemnice świata – dodaje Zosia.

Szymon Tetłak z Paczkowa na co dzień uczy się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Jak przyznaje, stawia na samodzielne zdobywanie wiedzy. Jego pasja to historia i język angielski. – Wiele czasu spędzam na samodzielnym poszukiwaniu i pogłębianiu wiedzy. Z tych przedmiotów, które lubię, staram się dokształcać na własną rękę. Będę je zdawał w trakcie rozszerzonego egzaminu maturalnego. Nie mam jeszcze sprecyzowanych planów co do studiów. Cieszę się, że dostaję coś za swoją ciężką pracę. Jednak pragnę dodać, że warto to robić dla siebie, a nie dla samych nagród – przekonuje.

Pieniądze ze stypendiów na zajęcia artystyczne i naukę języka przeznaczy Martyna Karpeta z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jędrzejowie. – Lubię język angielski, który doskonalę w szkole językowej. Zajęcia w niej opłacam właśnie ze stypendium. Przydadzą się również na przyrządy sportowe do treningów. Ucząc się, mając dobre wykształcenie wiem, że tworzę swoją przyszłość – mówi uczennica.

Natalia Wujcik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kluczborku jest przekonana, że już teraz buduje się jej przyszłość. Jej zainteresowania to matematyka i sport. – Interesuję się również problematyką Unii Europejskiej. Dzięki swojej pasji byłam w Parlamencie Europejskim, zarówno w Brukseli, jak i Strasburgu. W szkole stawiam na matematykę. Pieniądze pomagają mi w rozwijaniu mojej pasji – wyjaśnia.

Wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy chciałby, aby na wsparcie urzędu marszałkowskiego mogło liczyć coraz więcej zdolnych uczniów. – To są wspaniali ludzie, którzy wyróżniają się aktywnością, są społecznikami, mają szeroką wiedzę, poznają świat. To ważne, aby pokazać, że ich cenimy. Liczba wręczonych stypendiów pokazuje również, jaki jest potencjał w naszym województwie – dodaje.

Rodzice Letycji Musz z Kalinowic, która interesuje się biologią, chemią i grą na fortepianie przyznają, że stypendium pomaga spełniać marzenia ich córki. – Kupujemy książki, opłacamy kurs języka angielskiego. Te pieniądze pozwalają na rozwój wiedzy. Nasza córka cały czas szuka swojej pasji. Nie tylko uczestniczy w konkursach i jest ich laureatką, ale chce poszerzać swoją wiedzę – mówią dumni rodzice Renata i Roland Muszowie.

Młody pasjonat chemii to Rafał Jewtuch z Kędzierzyna-Koźla. Swoje stypendium chce przeznaczyć na rozbudowę laboratorium. – Interesuję się chemią. Jest to jeden z cięższych kierunków w nauce. Z kolegami założyliśmy związek, w którym studiujemy chemię na poziomie akademickim. Osobiście interesuję się chemią organiczną. Pieniądze wydam na rozbudowę naszego laboratorium, kupimy odczynniki. Niedawno kupiliśmy komputer. Niezbędny jest on do przygotowywania sprawozdań. Aby pogłębiać swoją wiedzę, spotykam się z nauczycielami i korzystam z ich doświadczenia naukowego – mówi pasjonat chemii.

Przypomnijmy, że łącznie w ramach projektu w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019 wsparciem stypendialnym objętych łącznie zostanie 510 uczniów i uczennic. Od początku projektu „Wspieramy Najlepszych” przyznano 2015 stypendiów na łączną kwotę 6 milionów złotych.

Więcej o programie stypendialnym „Wspieramy Najlepszych II” pod adresem: https://www.opolskie.pl/wspieramy-najlepszych/

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy