Opolska wieś nabrała europejskiego kolorytu

Liderzy wiejscy i rolnicy z całego województwa zostali dziś docenieni przez marszałka województwa opolskiego. Otrzymali Opolskie Gwiazdy Europy za to,  że z powodzeniem wykorzystują udogodnienia i dofinansowania związane z byciem we wspólnocie państw Unii Europejskiej.

O tym, że przez ostatnie piętnaście lat wieś dokonała spektakularnego skoku cywilizacyjnego, nie ma wątpliwości żaden rolnik. Opolska wieś jest dzisiaj przykładem doskonale wykorzystanej szansy. Dotyczy to nie tylko inwestycji w infrastrukturę – w głównej mierze to szereg drobnych, ale istotnych projektów zrealizowanych przez lokalnych liderów. To dzięki ich wytrwałości, uporowi i niezwykłej pomysłowości opolskie wsie są coraz piękniejsze i aktywne. Zakup sprzętu rolniczego, wolny rynek, konkurowanie produktami w całej Europie i stworzenie rozpoznawalnej marki opolskiego produktu, to szansa wykorzystana natomiast przez wielu rolników. Hodują zwierzęta, zajmują się przemysłem rolno-spożywczym, stawiają na uprawy czy ze swojego mleka przygotowują sery.

Gospodarstwo rolne prowadzone przez Annę i Sławomira Górków w miejscowości Masów z gminy Łubniany postawiło na hodowlę ekologiczną drobiu. – Pomysł zrodził się trzy lata temu, wcześniej prowadziliśmy hodowlę tuczników. Po kilku nieudanych próbach postawiliśmy na zdrową żywność. Wtedy zrodził się też pomysł, aby sprzedawać ją bezpośrednio naszym klientom. Przez te 15 lat w Unii Europejskiej wieś bardzo się zmieniła. Korzystamy z dofinansowań głównie do zakupu sprzętu, mamy też dopłaty. Kupiliśmy traktor, do tego sprzęt i podstawowe maszyny. Przebudowaliśmy dawne budynki z poprzedniej hodowli i dostosowaliśmy do naszej produkcji – mówi Sławomir Górka. Dziś gospodarstwo dostarcza klientom jajka, kaczki, kurczaki, gęsi, które posiadają certyfikat ekologiczny.  Praca w gospodarstwie stała się dla państwa Górków nie tylko źródłem utrzymania, ale też pasją, która na co dzień daje mnóstwo satysfakcji, a rozrastające się grono zadowolonych klientów utwierdza ich w słuszności podjętej przed laty decyzji.

– Aż się nie chce wierzyć, że to 15 lat. Ten czas wniósł bardzo wiele do rolnictwa. Dzięki tym pieniądzom odzyskaliśmy świetną pozycję w Europie. Począwszy od dopłat, które otrzymują rolnicy, do pieniędzy, które pozwalają kupić sprzęt. To jest modernizacja rolnictwa. Dzięki temu udaje nam się sprostać wielu wymogom. Jak będziemy tak dalej działać, umiejętnie te pieniądze wykorzystywać, będziemy wysoko w czołówce – mówi producent roślinny spod Strzelec Opolskich Andrzej Janczyszyn. Gospodarstwo,  które prowadzi wraz z żoną, specjalizuje się w produkcji roślinnej, w tym w uprawie zbóż, rzepaku i buraków cukrowych oraz produkcji zwierzęcej. W ramach działania „Młody Rolnik” zakupili agregat uprawowo-siewny oraz w ramach modernizacji gospodarstwa rolnego przyczepy do transportu rolnego o łącznej ładowności 21 t. Gospodarstwo jest członkiem Grupy Producentów Roślin Oleistych.  Ponadto jest laureatem I miejsca w wojewódzkich konkursach: Gospodarstwo Przyjazne Środowisku (2010 r.) i Bezpieczne Gospodarstwo Rolne (2018 r.) oraz III miejsca w wojewódzkich konkursach: Bezpieczne Gospodarstwo Rolne (2015r.) oraz Agroliga (2018 r.).

Kazimiera Lewicka, sołtys Ciska, cieszy się ze zmian, jakie zaszły na wsi. – To jest bardzo duży plus dla samorządów i rolników. To widać, jak pracuje sprzęt, jak wyglądają uprawy. Opolska wieś otrzymała dodatkowe pieniądze, nikt nie byłby w stanie kupić samodzielnie wielu rzeczy. Z dotacji zmienia się również otoczenie małych miejscowości. Budowane są place zabaw, remontowane miejsca spotkań, zmieniają się drogi czy modernizowana jest straż pożarna, powstają nowe parkingi – dodaje.

Liderka odnowy wsi, Teresa Kwoczała, zaznacza, że przez remont klubu wiejskiego zintegrowała się cała miejscowość. – Dzięki funduszom mamy piękny klub, połączony ze strażą. W jednym miejscu spotyka się mniejszość niemiecka, grupy artystyczne, działacze. Zmienia się na lepsze. Poprawia się wizerunek sołectwa – mówi.

Opolską wieś docenia marszałek województwa Andrzej Buła, który w trakcie uroczystej gali podziękował wszystkim rolnikom za to, że dzięki swojej pracy są europejskimi liderami.

–  To jest jubileusz, a także historia. Warto sobie przypomnieć, w jakim miejscu byliśmy te 15 lat temu. Jesteśmy świadkami tej żywej historii. To również historia korzystania z szans, jakie pojawiały się dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej. To jest historia ludzi, którzy swoje życie związali ze wsią. Rolnicy, liderzy odnowy wsi i sołtysi, to oni nadają ton i oddziaływują na wieś – mówi marszałek.

 

Podczas gali „15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej”  wyróżnienia „Opolskie Gwiazdy Europy”  odebrało 48 sołtysów i liderów wiejskich oraz 21 przedsiębiorców rolnych. Wręczone zostały także certyfikaty członkostwa w sieci  Dziedzictwo Kulinarne Opolskie.

PW

15 lat opolskiej wsi w UE – Opolskie Gwiazdy Europy

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy