Wiwat Konstytucja!

Właśnie obchodzimy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczyste obchody tego święta odbywają się w całym kraju. W Opolu, po mszy w katedrze opolskiej, uczestnicy uroczystości, w asyście orkiestry, pocztów sztandarowych i szwadronu kawalerii Ziemi Opolskiej, przemaszerowali pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Był apel poległych, składanie kwiatów, defilada, a także okolicznościowe przemówienia. W imieniu samorządu województwa przemawiał członek zarządu Szymon Ogłaza. Mówił:

„Przepełnieni dumą okazujemy dzisiaj wdzięczność twórcom pierwszej w Europie ustawy zasadniczej – Konstytucji 3 Maja sprzed 228 lat.

Konstytucja była wielkim osiągnięciem ówczesnych sił politycznych –   zwycięstwem wartości, interesu wspólnoty narodowej, odważnym projektem głębokiej reformy państwa, wzmocnienia i budowania nowoczesnego, wolnego narodu.

Wartość dzieła Konstytucji towarzyszy nam od wieków i przetrwała wszystko.  Jej wspomnienie rozjaśniało noc wieloletniej niewoli narodowej. Do niej nawiązała  II Rzeczypospolita, ustanawiając w 1919 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja, a potem Solidarność, upominając się w 1981 roku o przywrócenie tego święta, które ostatecznie wróciło w 1990 roku, w całym swoim majestacie i chwale.

Konstytucja jest kręgosłupem państwa i siłą życia każdego narodu. W obowiązującej Konstytucji z 1997 roku zapisaliśmy prawa oraz powinności, określające tożsamość polityczną, społeczną i gospodarczą odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Polski. Takiej konstytucji nie tylko nie musimy się wstydzić, ale winniśmy jej szacunek i respekt, bo to dzieło równie wartościowe, jak to sprzed 228 lat, z którego jesteśmy dumni.

Szanowni Państwo,

cieszmy się całym sercem z dzisiejszego wspaniałego święta. Ale cieszmy się także z osiągnięć 15 – lecia akcesji Polski i Opolszczyzny w Unii Europejskiej, 20 – lecia członkostwa w NATO i 30 – lecia wyborów 4 czerwca i zwycięstwa demokracji.

Korzystając z okazji, w imieniu marszałka Andrzeja Buły, samorządu województwa i własnym, serdecznie zapraszam Państwa do świętowania i udziału w uroczystościach organizowanych z okazji tych rocznic w całym województwie. Życzę wszystkim mieszkańcom województwa i gościom pięknej majówki, radości, nadziei oraz wiary w pomyślną przyszłość regionu, kraju i każdego z nas.

Wiwat Konstytucja ! Wiwat wszystkie stany!”

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy