Stała baza dla śmigłowca jeszcze w tym roku

Do końca roku powinna zostać oddana stała Baza Śmigłowcowa Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi. Taką deklarację złożył przedstawiciel LPR podczas podpisania aneksu do umowy.

Aneks do umowy dot. przekazania pieniędzy z budżetu województwa na budowę stałej bazy LPR w Polskiej Nowej Wsi podpisali marszałkowie Andrzej Buła i Roman Kolek z zastępcą dyrektora LPR Pawłem Kamińskim  w dniu 15 stycznia.

Umowa na przekazanie z budżetu województwa kwoty 6,45 mln złotych na budowę bazy śmigłowcowej w Polskiej Nowej Wsi została podpisana 18 stycznia 2016 r., ale w grudniu 2017 r. dyrekcja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zwróciła się do władz województwa o zwiększenie tej dotacji o kwotę o 1 293 067 zł. Zwiększenie kwoty  związane jest z przetargiem ogłoszonym przez LPR i złożonymi w nim ofertami.

Marszałek Andrzej Buła przypomina, że starania o stałą bazę LPR w regionie samorząd województwa rozpoczął kilka lat temu i podpisanie tego aneksu kończy cały proces przygotowania  inwestycji. – Funkcjonowanie bazy jest niezwykle ważne dla regionu, dlatego więc podjęliśmy decyzję o zwiększeniu dotacji, by doprowadzić tę inwestycję do szczęśliwego końca – mówi.  Wicemarszałek Roman Kolek  potwierdza, że usytuowanie bazy LPR w naszym regionie to była potrzeba chwili. – Już dziś, po roku funkcjonowania bazy tymczasowej widzimy, jak wiele ludzi doświadczyło dzięki temu szybkiej i sprawnej pomocy – dodaje.

Jak mówi dyrektor Paweł Kamiński, firma, która złożyła ofertę w przetargu, zapowiada, że budowę skończy w osiem miesięcy. – Biorąc pod uwagę, że potrzebne są jeszcze dwa miesiące na odbiory, to można sądzić, że pod koniec roku stałą baza będzie już funkcjonowała – informuje.

O tym, że śmigłowiec ratunkowy, stacjonujący w Polskiej Nowej Wsi, spełnia swoje zadanie, mówią liczby. Przez rok wykonał około 500 lotów, co jest średnią dla funkcjonujących w Polsce baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy