Zachęcają do wejścia w świat nauki

Co to są kwarki? Ile jest połączeń neuronowych w mózgu człowieka? Jak wyrażać uczucia poprzez gest i przepis na ciasto piernikowe? Takie tematy królowały w trakcie inauguracji Dziecięcej Politechniki Opolskiej.

Przed rozpoczęciem pierwszego wykładu inaugurującego zajęcia na dziecięcej uczelni z dziećmi rozmawiał Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Rozwijajcie swoją fantazję i wiedzę. Zachęcam do eksperymentów, poznawania świata, uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach np. Zaczarowanym Świecie w Centrum Nauki i Eksperymentu. Mamy takie powiedzenie o młodych ludziach, którzy są chłonni wiedzy – bystrzacy. Tutaj mamy samych bystrzaków – mówił.

Rektor Politechniki Opolskiej Marek Tukiendorf, zachęcał młodych naukowców do zgłębiania nauki i życzył, aby fascynacja światem nigdy u nich nie zgasła. – Obiecajcie, że zawsze będziecie chcieli zdobywać wiedzę – mówił. Zaproszony na spotkanie, prowadzący telewizyjny program Sonda 2, fizyk Tomasz Rożek przekonuje, że o skomplikowanych zjawiskach można dziecku opowiadać poprzez zabawę. – Wystarczy pobudzić wyobraźnię. Dzieci są ciekawe świata i wszechświata. W Opolu opowiadam o fizyce cząstek, ta dziecina nauki jest skomplikowana nie tylko dla dzieci, ale również dla niejednego dorosłego. Jak mówić do dzieci? Najważniejsze nie wymądrzać się. Nie zabijajmy wpisanego w nasze DNA, chęci poszukiwania i odnajdywania odpowiedzi na pytania. Co zrobić, aby dziecko zainteresować nauką? Nic nie trzeba, nie zaniedbujmy pasji – dodaje Rożek (posłuchaj rozmowy).

 

Kiedy dzieci zgłębiały tajniki wszechświata, mózgu, ich rodzice mogli uczestniczyć w zajęciach ze zdobienia pierników i bombek, kolejni zaś wybrali spotkanie z Ireneuszem Krosnym. Tym razem mim znany z programów rozrywkowych, mówił o rzeczach ważnych, znaczeniu gestów w życiu człowieka, potrzebie bliskości i poświęceniu uwagi dzieciom. – Gest towarzyszy człowiekowi przez całe życie, zawsze jest ważne, żeby był szczery i prawdziwy. Zanikanie gestów w związku, świadczy o jego końcu. Dbajmy również o bliskość wobec naszych dzieci – mówił rodzicom Ireneusz Krosny (posłuchaj rozmowy o znaczeniu gestu w związku i budowaniu relacji z drugim człowiekiem).

 

Grażyna Kosińska, twórczyni ludowa prowadząca zajęcia ze zdobienia pierników, zachęca, aby już teraz wspólnie z dziećmi zająć się przygotowaniem ozdób na czas Bożego Narodzenia.  – Nie ma lepszej możliwości zdobycia kontaktu z dzieckiem jak pasja i bycie dla siebie. Piernik przygotowany przez dzieci najpiękniej zdobi stół i wyjątkowo smakuje. W moim domu wiszą one na najważniejszym miejscu na choince. Kultywujmy tradycje – dodaje Kosińska. (posłuchaj rozmowy)

 

Organizatorem zajęć dla dorosłych był Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Zachęcają do wejścia w świat nauki

Ideą Dziecięcej Politechniki Opolskiej jest zachęcenie najmłodszych do zdobywania wiedzy. Zajęcia odbywają się na wzór tych prowadzonych dla dorosłych studentów. W tym roku przed najmłodszymi naukowcami spotkanie z robotem humanoidalnym, poznawanie budowy dronów, wykorzystywanie rozwiązań naukowych w niepełnosprawnościach fizycznych wśród dzieci czy sterowania robotem za pomocą myśli.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy