O niepodległości Polski w Opolu

Uniwersytet Opolski i urząd marszałkowski były organizatorami dwudniowej konferencji historycznej “Wizje niepodległości Polski w XX wieku. Historia. Pamięć. Edukacja”. O wizjach niepodległości dyskutowano w gronie naukowców z dziesięciu ośrodków w Polsce, a dyskusji przysłuchiwała się młodzież opolskich szkół.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy, otwierając spotkanie podkreślał, że konferencja dotycząca różnych  wizji niepodległości naszego kraju jest niezwykle ważna. – To ważna dyskusja w dzisiejszych czasach, bo choć historia jest jedna, to niektóre pojęcia są różnie interpretowane. Konieczna jest rzetelna ocena naszej przeszłości – mówił. Dodawał także, najbliższy rok, rok stulecia niepodległości, będzie wyjątkowy. – Zamierzamy na najbliższej sesji sejmiku podjąć uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2018 Rokiem 100-lecia Niepodległości i 20-lecia Samorządności Województwa i Powiatów. To będzie okazja do organizacji rocznicowych wydarzeń w całym regionie.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk mówił, że ta konferencja rozpoczyna długotrwałą wigilię rocznicy stulecia niepodległości. Wyrażał także nadzieję, że uczestnicząca w konferencji młodzież będzie czerpać wiedzę z dyskusji i całego spotkania. – Na nas, historykach spoczywa duża odpowiedzialność, by tę wiedzę w sposób jasny przekazać – mówił.

Dr hab. Joanna Wojdon z Uniwersytetu Wrocławskiego, która badała to, jak wygląda edukacja historyczna ubolewa nad tym, że nauczyciele nie realizują podstawy programowej, bo przerabiają podręczniki, a nie uczą historii. – Należy pokazywać, że odzyskiwanie niepodległości było procesem, w którym udział brała nie tylko armia, ale cała ludność. Ten proces dotyczył nas wszystkich – mówi.

Dr Adriana Dawid z Uniwersytetu Opolskiego podkreśla, że konferencja jest inauguracją przyszłorocznych obchodów, podczas których na pewno wiele będzie się działo, a dr hab. Marek Białokur, który poprowadził pierwszą część konferencji dodaje, że zarówno to spotkanie inaugurujące obchody stulecia, jak i planowane na przyszły rok wydarzenia sprawią, że z podniesioną głową będziemy mogli mówić, że województwo opolskie zapisało się na mapie imprez rocznicowych w godny sposób.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy