Zmarł Joachim Mertes, przyjaciel naszego regionu

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 23 października zmarł w Niemczech Joachim Mertes, wieloletni przewodniczący Landtagu Nadrenii-Palatynatu.

Joachim Mertes był dobrym przyjacielem naszego regionu, animatorem wielu wspólnych inicjatyw w sferze kontaktów gospodarczych, administracyjnych, naukowych i kulturalnych. W 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. W ubiegłorocznych wyborach do Landtagu nie brał udziału, wcześniej bowiem podjął decyzję o wycofaniu się z życia politycznego. Ostatni raz był w Opolu w kwietniu ubiegłego roku.

Na ręce obecnych władz Nadrenii Palatynatu kondolencje przesłali marszałek Andrzej Buła i przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy. Napisali:

„Z niewypowiedzianym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wielkiego przyjaciela naszego regionu, Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego i wybitnego człowieka, Joachima Mertesa.

Tą drogą pragniemy symbolicznie pożegnać osobistość, która stała się uosobieniem więzi łączących województwo opolskie i Nadrenię-Palatynat. A łączy nas nie tylko wspólne zaangażowanie na rzecz budowania zjednoczonej Europy, ale także niezwykła serdeczność, szczera przyjaźń i głębokie poczucie wzajemnego szacunku.

Nie tylko mocą swojego urzędu, ale przede wszystkim osobistym zapałem na polu działań społecznych na rzecz budowania współpracy międzyregionalnej, Joachim Mertes wniósł ogromny wkład we wzajemne poczucie wrażliwości historycznej. W Sejmiku Województwa Opolskiego do dnia dzisiejszego wspomina się oraz szczególnie docenia wielkie zainteresowanie i posiadaną wiedzę historyczną, którą podczas swojej pierwszej wizyty w województwie opolskim, Prezydent Mertes zaskoczył opolskich gospodarzy.  W pamięci pozostaje nam szczególne poświęcenie uwagi naszemu regionowi oraz osobiste starania zmierzające do poszerzenia łączącej nas współpracy.

Szczerość, pewność siebie i przekonanie o słuszności wypowiadanych słów połączone z ogromną serdecznością i wspaniałym poczuciem humoru sprawiały, że retoryka Joachima Mertesa w odpowiednim momencie trafiała w czułą strunę, jednocześnie jej nie zrywając.

Właśnie dzięki tym wyjątkowym cechom Joachim Mertes pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako wybitny polityk, ale także jako osoba darzona powszechnym szacunkiem i sympatią.  Nie ma przesady w stwierdzeniu, że odeszła osoba będąca jednym z najbardziej oddanych przyjaciół województwa opolskiego i Polaków.

Łącząc się w bólu, pragniemy złożyć na Państwa ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla najbliższych, przyjaciół oraz współpracowników w poczuciu utraty Honorowego Opolanina.”

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy