Apel marszałka województwa opolskiego

Szanowni Państwo!

Niemal każdej godziny docierają do nas nowe informacje, dotyczące koronawirusa Dodatkowo media społecznościowe lawinowo są zasypywane zdjęciami i opiniami wielu osób. Jak z tego gąszcza wyłuskać to, co najważniejsze?

Warto trzymać się podstawowych zasad:

– Apeluję o przestrzeganie zalecenia ograniczania wyjść z domu. Szkoły, przedszkola, uczelnie, teatry, Filharmonia Opolska oraz kina są zamknięte. Wszystko po to, aby ograniczyć do minimum zbieranie się większej liczby osób w jednym miejscu. Tam, gdzie ograniczeń nie ma, proszę o zdrowy rozsądek i zachowanie odpowiednich stref bezpiecznej odległości od innych osób.
– Sprawując opiekę nad dziećmi i młodzieżą, które nie mają zajęć w szkole, proszę o wytłumaczenie im, że nie mamy do czynienia z wakacjami, a nauczyciele w większości przekazują zdalnie materiał do przyswojenia.
– Ograniczmy naszym dzieciom możliwość spotkań z rówieśnikami w większym gronie. Zwracamy uwagę na stan zdrowia osób odwiedzających nas i naszych bliskich.
– Wielu z Państwa na co dzień dba należycie o higienę, ale w tym szczególnym czasie zadbajmy o częste mycie rąk.
– Zachowajmy ostrożność w sklepie. Używajmy jednorazowych rękawiczek. Pamiętajmy, że rękawiczki po użyciu powinny być wyrzucone! Podobnie maseczki – jeżeli uważają Państwo, że należy je zastosować.
– Pamiętajmy o osobach starszych i chorych. To ich organizmy są osłabione i bardziej narażone na zakażenie oraz powikłania. Rozpowszechnijmy chęć pomocy i wzajemnego wspierania. Kiedy wiemy, że ktoś został w domu – pomóżmy w zakupach, załatwieniu najważniejszych i niezbędnych spraw.
– Dbajmy o siebie i swoich bliskich! Dbajmy o zdrowie nas wszystkich!

800 190 590 – to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy