Święto mieszkańców opolskiej wsi

W niedzielę 5 września w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach nagrody otrzymali uczestnicy trzech najważniejszych konkursów dla mieszkańców wsi, organizowanych przez zarząd województwa. Choć bez tradycyjnych dożynek, to było święto opolskiej wsi.

W uroczystości rozstrzygnięcia  Wojewódzkiego Konkursu Koron Dożynkowych, konkursu „Piękna wieś opolska” i „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” uczestniczyli także mieszkańcy regionu, odwiedzający w tę niedzielę bierkowicki skansen.

Marszałek województwa Andrzej Buła, witając uczestników uroczystości mówił, że to już drugi rok, w którym pandemia uniemożliwia organizację wojewódzkich dożynek. – Mam nadzieję, że wójt Branic, którzy czeka na organizację tego święta już drugi rok, w przyszłym roku będzie mógł nas zaprosić do swojej Gminy. Liczę na to – mówił marszałek.

A zwracając się do obecnych na uroczystości mieszkańców wsi, twórców ludowych, uczestników konkursów, mówił: – Przyjechaliście tutaj z trzydziestoma dziełami sztuki – bo prezentowane korony żniwne to prawdziwe perełki. W sferze kulinariów pokazaliście, jak ważna jest tradycja tego, co tutaj przygotowywano kiedyś, co przywieźli tutaj nasi przodkowie, a dzisiaj to wszystko jest naszym regionalnym dziedzictwem kulinarnym. Wyrażam wielkie uznanie dla wszystkich uczestników konkursu Piękna Wieś Opolska – chciałbym, żebyście byli inspiratorami dla innych miejscowości, dając przykład dobrej organizacji i dbałości o swoje otoczenie.

Marszałek podkreślał, że te dożynki bez tradycyjnych dożynek to również święto pracy.  – To święto pracy, która jest naszym codziennym obowiązkiem, przynosi nam dochody, ale jest także wielką szansą i wyzwaniem, żebyśmy się  mogli realizować. Chciałbym, abyśmy wrócili do etosu pracy jako wartości i wielkiej szansy dla każdego człowieka. Abyśmy poprzez możliwości dawali  szansę na rozwój, aby praca była zauważana i doceniana,  żeby sprawiała satysfakcję i dawała nadzieję, że budujemy  lepszą przyszłość. Bo jak się spotkają dwie cechy – możliwości i chęci – to możemy zrobić mnóstwo cudownych rzeczy. Ja wam życzę, żeby wam nigdy nie zabrakło chęci, a ja się zobowiązuję, że my stworzymy możliwości – mówił Andrzej Buła do uczestników święta.

Piękna pogoda zgromadziła w Bierkowicach wielu Opolan. Nie tylko podziwiali zwycięzców konkursu, ale bawili się także przy muzyce – najpierw grały połączone orkiestry dęte pod batutą Klaudiusza Lisonia, zaś gwiazdą dnia był zespół Piersi.

O nagrodach i nagrodzonych w konkursach w kolejnych tekstach.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy