Mamy mają pewność, a dzieci dobry start

Rusza druga edycja projektu opieki nad mamą i dzieckiem Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii. Pierwsza to tysiące badań prenatalnych, porad specjalistów, konsultacji, ale przede wszystkim spokojnych mam oraz zdiagnozowanych maluchów do lat 2.

Okazją do symbolicznego rozpoczęcia drugiej edycji programu “Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2” był zbliżający się Dzień Kobiet.

Liczby mówią same za siebie. Pierwsza edycja projektu to 18 tys. badań prenatalnych i porad, ogromne zaangażowanie i empatia całego personelu Centrum – lekarzy, położnych, pielęgniarek czy rehabilitantów. Projekt żyje, widać ogromne zainteresowanie i potrzebę jego kontynuacji. Rodzice korzystali z porad m.in. neurologa, neurologopedy, psychologa, dietetyka czy fizjoterapeuty. Kontynuacja projektu poszerza jego ofertę m.in. o badanie USG przezciemiączkowe oraz jamy brzusznej, stawia również na aspekt psychospołeczny. W nowej edycji planowanych jest ponad 20 tys.  darmowych porad i badań o łącznej wartości około 7,3 mln zł.

Zainwestuj w przyszłość swojego dziecka

Jak przyznają specjaliści z opolskiego szpitala, poza badaniami prenatalnymi pierwsze tygodnie czy miesiące to kluczowy okres, który rzutuje na całe życie dziecka. Już wtedy warto upewnić się, czy maluch nie potrzebuje wzmożonej obserwacji, wsparcia czy już intensywnej interwencji. – Dajemy mamom spokój i pewność. Pozwalamy w pełni i świadomie przeżywać okres ciąży i wczesnego macierzyństwa. Czas ten stawia wiele pytań czy wątpliwości. U nas oferujemy interdyscyplinarny bagaż pogłębionej opieki, która nie jest powszechnym standardem opieki okołoporodowej oferowanej przez NFZ. Na spokojnie, kompleksowo wspieramy rodziców, dziecko czy przyszłą mamę. Przeprowadzamy wywiad, udzielamy porad, tłumaczymy. Każda wychwycona nieprawidłowość pozwala na szybszą interwencję. Dzięki takim konsultacjom udało się m.in. u dwójki półrocznych maluchów zdiagnozować poważne problemy ze słuchem. Obecnie są pod opieką specjalisty audiologa – wyjaśnia dr n. med. Alina Kowalczykiewicz – Kuta, lekarz neonatolog pediatra z Klinicznego Centrum, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

Weronika Jabłońska to mama 7 – miesięcznej Mai. Już w ciąży miała przeprowadzone bezpłatne badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 r.ż. Teraz, kiedy maluch jest już na świecie, korzysta z porad wielu specjalistów. – Jesteśmy pod opieką neurologopedy, neurologa i psychologa. Daje mi to duży spokój wewnętrzny. Badania prenatalne upewniły mnie, że wszystko dobrze z dzieckiem. Polecam je każdej przyszłej mamie – zachwala. Jak dodaje spokojna mama, to spokojne dziecko. – To mój pierwszy maluch. Jeżeli czegokolwiek nie wiedziałam to lekarze specjaliści rozwiewali moje wątpliwości, tłumaczyli i sami podpowiadali, co jest dobre dla rozwoju córki. Jestem zadowolona, że Maja jest pod dobrą opieką – przyznaje.

Opolskie dla Rodziny to nie tylko hasło

– Przyszła mama musi wiedzieć, jak wiele można zrobić dla jej nienarodzonego dziecka. Tak samo, gdy maluch jest już na świecie. Cieszy mnie, że rodzice mają świadomość, że nie są sami w tym wyjątkowym czasie. Projekt pozwolił zaoszczędzić rodzinom wiele wydatków związanych z dzieckiem.  Mam nadzieję, że sama ciąża poród i przeżywanie macierzyństwa może być czymś przyjemnym. Dziękuję za ogromne zaangażowanie lekarzy, położnych, wszystkich którzy się przyczynili do jego sukcesu. Z pozycji naszego województwa i problemów demograficznych warto takie programy promować i tworzyć – przyznał. Jak dodaje Edward Puchała, dyrektor szpitala w Opolu, to ewenement w skali kraju. – Nigdzie nie znajdziemy tak kompleksowej opieki nad kobietą w ciąży i małym dzieckiem jak w województwie opolskim. Mamy poniżej 35 roku życia korzystały z badań prenatalnych bardzo sumiennie i nie musiały przeżywać niepewności przez 9 miesięcy ciąży. Jeśli w skali tych tysięcy udało się zdiagnozować kilkadziesiąt nieprawidłowości, cieszy mnie, że te dzieci zostały objęte pomocą jeszcze w życiu prenatalnym czy zaraz po urodzeniu – mówił.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy