Współpraca wzorem dla innych regionów

W dniach od 4 do 6 maja marszałek Andrzej Buła wraz z Szymonem Ogłazą, członkiem zarządu województwa, przebywali z oficjalną wizytą w Obwodzie Iwano–Frankiwskim na Ukrainie. Rozmawiali z naszymi partnerami o dotychczasowej współpracy, ale i o przygotowaniu do obchodów 15–lecia współpracy międzyregionalnej.

 

Pierwszym punktem wizyty było spotkanie w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Marszałek spotkał się również z dziećmi, którzy uczęszczają na zajęcia „wiedza o Polsce i świecie współczesnym” i pytał o ich wiedzę na temat województwa opolskiego. Dzieci zostały także zaproszone do Opola. Podczas spotkania prezesi organizacji polskich przedstawiali swoją działalność i dzielili się doświadczeniami z dotychczasowej współpracy z organizacjami w województwie opolskim. Był też czas na omówienie problemów, z którymi spotyka się społeczność polska w obwodzie Iwano-Frankiwskim.
Przyjechaliśmy do Iwano-Frankiwska, aby podsumować 15 lat naszej współpracy i porozmawiać o tym, jak będzie wyglądała następna piętnastolatka. Uważam, że wielkim sukcesem jest powstanie w Stanisławowie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, które na pewno będzie odgrywało ważną rolę w budowaniu dialogu między Polakami i Ukraińcami. Ze swojej strony będę się starał wspierać mniejszość polską w Stanisławowie i namawiać do tego swoich kolegów – mówił marszałek Andrzej Buła.

W drugim dniu wizyty delegacja spotkała się z władzami miasta Kołomyja – merem Igorem Sliuzarem, przewodniczącym Rady Miasta Lubomyrem Głushkowym, przewodniczącym Powiatowej Administracji Państwowej w Kołomyi i merem Jaremczy – Wasylem Onutczakiem. Samorządowcy opowiadali o swoim wzorowym partnerstwie z Nysą i Namysłowem, dzielili się swoimi dobrymi doświadczeniami współpracy z opolskimi samorządowcami. Jednocześnie wyrażali swoje ogromne zainteresowanie polskimi doświadczeniami w dziedzinie reformy samorządowej, m.in. w dziedzinie gospodarki odpadami, infrastrukturą drogową, podziałem kompetencji i podatków na szczeblu gmin i powiatów, gdyż Ukraina jest na początkowym etapie decentralizacji władzy.

Na spotkaniu z Przewodniczącym Rady Obwodowej Administracji Państwowej w Iwano – Frankiwsku Olegem Honczarukiem omawiano najważniejsze kwestie współpracy międzyregionalnej. Przewodniczący podkreślił, iż teraz powinno być coraz lepiej, gdyż obecna władza inaczej patrzy na współpracę regionalną, a i tak współpraca naszych regionów powinna być wzorem dla innych. Tematem dominującym spotkania była reforma samorządowa. Marszałek Andrzej Buła zadeklarował chęć wsparcia partnerów ukraińskich w tej dziedzinie, m.in. organizując wizytę burmistrzów i starostów z województwa opolskiego, którzy mają swoich partnerów w Obwodzie Iwano- Frankiwskim, aby wszyscy mogli usiąść przy jednym stole i wymienić się doświadczeniami.
Mamy dobre doświadczenie w pisaniu projektów. Obecnie chcemy przygotowywać projekty z partnerami z UE. Wiemy, że Państwo macie pozytywne doświadczenie w tej dziedzinie i potrzebujemy Państwa pomocy i wsparcia. Jesteście dla nas wspaniałymi przyjaciółmi, otwartymi na kontakty na rzecz rozwoju biznesu, wdrażania inwestycji, relacji międzyludzkich, aktywizacji współpracy naukowej, młodzieżowej, kulturalnej i sportowej. Rada Obwodowa przygotuje odpowiedni program na następne 5 lat współpracy wraz z odpowiednim budżetem – mówił Ołeksandr Sycz, Przewodniczący Rady Obwodowej.

Marszałek województwa opolskiego pozytywnie wypowiedział się na temat zmian w Radzie Obwodowej, jednocześnie podkreślił, iż komisje merytoryczne i odpowiednie struktury Rady Obwodowej w Iwano–Frankiwsku i samorządu województwa opolskiego będą pracować nad wspólnymi projektami. – Będzie dobrze, jeśli spotkają się najlepsi specjaliści, którzy zajmują się pisaniem projektów i będą mieć okazję porozmawiania. Wszystko idzie do przodu, zmienia się i my powinniśmy być gotowi do takich zmian. Nasze regiony powinny być przykładem współpracy dla innych. Planujemy stworzenie budżetu współpracy międzynarodowej. Będziemy mogli finansować wizyty młodzieżowe, wizyty specjalistów, którzy są zainteresowani działalnością kulturalną, sportową i edukacyjną. Natomiast nasi partnerzy mogliby częściowo wspierać finansowo mniejszość polską – mówił marszałek.

Podczas wizyty odbyły się także spotkania z dyrekcją Obwodowego Kardiologicznego Szpitala Klinicznego w Iwano–Frankiwsku oraz kierownictwem Głównego Urzędu Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie. Zarówno strażacy, jak i lekarze prezentowali dobre przykłady współpracy i deklarowali potrzebę jej kontynuacji.
AD-DZP

O wizycie szeroko informowały ukraińskie media:

http://www.orada.if.ua/index.php?id=single_view_news&tx_ttnews[tt_news]=2379&cHash=fcfc8114563987f5f879243bc51d5c63

http://stanislavske.tv/holova-ivano-frankivskoji-oda-zustrivsya-z-polskymy-kolehamy-schodo-pytannya-detsentralizatsiji-v-oblasti-foto/

http://www.ckpide.eu/pl/aktualnosci/wydarzenia/868-spotkanie-z-marszalkiem-wojewodztwa-opolskiego

http://zik.ua/news/2016/05/06/prykarpattya_pereymatyme_polskyy_dosvid_detsentralizatsii_696775

http://www.if.gov.ua/news/oleg-goncharuk-zustrivsya-z-marshalekom-opolskogo-voyevodstva-respubliki-polsha-andzheyem-buloyu

http://www.if.mns.gov.ua/news/5745.html

http://styknews.info/novyny/polityka/2016/05/06/oleg-goncharuk-zustrivsia-z-marshalekom-opolskogo-voievodstva-respubliky-

http://firtka.if.ua/?action=show&id=105978

http://zik.ua/news/2016/05/06/prykarpattya_pereymatyme_polskyy_dosvid_detsentralizatsii_696775

http://www.galka.if.ua/polyaki-proponuyut-voziti-prikarpattsiv-u-svoyi-mista-shhob-pokazati-perevagi-detsentralizatsiyi/

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy