Wiedzę z warsztatów wykorzystali w praktyce

Fundacja Wiejskie Centrum Informacyjne w Różynie gm. Lewin Brzeski została laureatką konkursu na „Najciekawszą koncepcję zagospodarowania terenów zielonych wsi”. Nagrodą jest kwota 50 tysięcy złotych – poinformował Antoni Konopka, członek zarządu województwa.

 

Była to druga edycja konkursu, który realizowany jest w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny skarbem dziedzictwa przyrodniczego”. Jury złożone z naukowców i pracowników UMWO drugie miejsce przyznało Stowarzyszeniu Nasz Smogorzów z gminy Namysłów (nagroda 30 tys. zł), a trzecie Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Stradunia z gminy Walce (20 tys. złotych). Poza tym pięć wyróżnień, w kwocie po 10 tys. złotych, otrzymały stowarzyszenia z Biedrzychowic, Utraty, Lipowej, Olszanki i Gąsiorowic.

Zwycięską koncepcję jurorzy pochwalili za wybranie atrakcyjnego miejsca spotkań, właściwy wybór roślin zwiększający bioróżnorodność, odtworzenie stawu i zagospodarowanie jego sąsiedztwa, zaplanowanie pokazowej plantacji róż.

Jak wyjaśniał Wiesław Kryniewski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO, Różyna pretenduje do tytułu wsi tematycznej. Róża jest kwiatem „wiodącym” tej miejscowości.

Na konkurs wpłynęły 24 zgłoszenia. W ocenie organizatorów, to sporo, bo jego założenia były trudne – koncepcje przygotowują społecznicy amatorzy. Część z nich uczestniczyła w warsztatach na temat bioróżnorodności i tam pod okiem naukowców konsultowała swoje pomysły. – Fachowcy podpowiadali im, jakie rodzime rośliny powinny się znaleźć na terenach wiejskich, które będą się dobrze rozwijać w swoim sąsiedztwie, a które nie, jakie urządzenia można wykorzystać do zagospodarowania terenu, by podkreślić jego walory – mówił Wiesław Kryniewski.

Aby zrealizować zaprezentowane projekty potrzeba od 30 do 200 tysięcy złotych. – Nagrody pieniężne raczej na to nie wystarczą, ale mogą stanowić wkład własny w ubieganiu się o pieniądze z innych programów. Często lokalne samorządy dopłacają swoim laureatom brakującą kwotę – powiedział Antoni Konopka przywołując przykład ubiegłorocznej zwycięskiej koncepcji ze wsi Pogorzela. Jej projekt będzie gotowy do października tego roku.

MS/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy