Mama w Karolince nie tylko na zakupach

Jak zająć się dzieckiem w pierwszych tygodniach po urodzeniu, gdzie szukać specjalistycznej pomocy, gdzie wykonać bezpłatne badania prenatalne, a gdzie znajdują się szkoły rodzenia? To najczęstsze pytania, które były zadawane w ramach akcji „Karolinka na zdrowie”. Urząd Marszałkowski i Centrum Handlowe Karolinka kolejny raz zaprosili na badania i konsultacje.

Kilkanaście stoisk, a tam czekający na przyszłe i obecne mamy specjaliści, realizujący program urzędu marszałkowskiego „Opolskie dla rodziny”. Urząd i centrum handlowe już po raz drugi zaprosili mieszkańców do skorzystania ze specjalistycznych porad. Tym razem swoją wiedzą z przyszłymi i obecnymi mamami dzielili się rehabilitanci, pielęgniarki, położne, przedstawiciele opolskich szpitali. Od rana do popołudnia była również możliwość przeprowadzenia badań, dotyczących wad postaw u dzieci.

 

Badania przez… zabawę

Odwiedzająca stoiska wraz ze swoją rodziną Teresa o wydarzeniu dowiedziała się dzięki profilom na facebooku: „Województwo Opolskie” i „Opolska Mama Ma Moc”.  – Bardzo podoba nam się ta akcja. Dziecko przez zabawę jest analizowane pod kątem wad postawy. Powiedziano nam, że cała rehabilitacja również tak wygląda – mówi Teresa. Z badania jest zadowolona pięcioletnia córka Jagódka. – Była to bardzo ciekawa gra, grałam w kule i była to duża zabawa. Wszystko się szybko zmieniało i chciałabym się częściej tak się bawić – mówi dziewczynka.

Jagoda przyznaje, że z całą rodziną lubi wycieczki i spędzać czas na dworze. Potwierdza to ojciec Łukasz – To ona nas mobilizuje – mówi. Na potrzebę ruchu szczególną uwagę zwraca badający młodych pacjentów Grzegorz Skiba z Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. – Zajmujemy się uszkodzeniami centralnego układu nerwowego u dzieci i wadami postawy. Zauważamy, że wielu rodziców ma słuszne obawy związane z wadami postawy. Zdarza się tak, że kręgosłup zaczyna się krzywić jak dziecko ma kilka, kilkanaście lat. Często jest to związane z brakiem ruchu – mówi.

 

Ważne dla przyszłych mam

Zuzanna Wichary, położna z Optima Medycyna, opowiada, że często mamy opierają swoją wiedzę na tym co usłyszały od swoich mam i babć. – Wiedza, która była aktualna jeszcze kilka lat temu, zupełnie się zmieniła. Medyczna wiedza bardzo szybko ewoluuje. Warto słuchać położnej, korzystać z naszej wiedzy. My mamy doradców laktacyjnych, rehabilitantów, to wszystko naprowadza mamę na dobry tor – mówi.

Z badań w Karolince skorzystała będąca w drugiej ciąży Ewelina. – Warto wszystko sprawdzić. Dziś już jestem mądrzejsza o doświadczenie. Po porodzie wiem już, jakie miałam pytania. Tu każde stoisko jest ciekawe. Jestem tutaj z moją córką i drugim dzieckiem w brzuszku. Na co zwracam uwagę – żeby znaleźć numer telefonu do położnej czy specjalistki laktacyjnej – mówi Ewelina, której w tej wizycie towarzyszył także mąż Jacek.

 

Szeroka oferta bezpłatnych porad i badań

Beata Pisarska ze szpitala powiatowego w Strzelcach Opolskich aktywnie działa w ramach programu „Opolskie dla rodziny”. Chwali projekt i mówi, że dzięki niemu bardzo wiele specjalistycznych badań jest bezpłatnych. – Zaspokajamy popyt na usługi zdrowotne, które są ważne dla przyszłych i obecnych mam. Sama prowadzę szkołę rodzenia i widzę, jak wiele ona zmienia w postawie kobiet. Warto na chwilę się zatrzymać i rozwiać swoje obawy – mówi Pisarska.

Sobotnią akcję otworzył wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, który podkreślał, że program „Opolskie dla rodziny” jest dla wszystkich i warto z niego korzystać. – Dziś mówimy o tym, co skierowane jest do naszych dzieci. Cieszę się z dużego zainteresowania. Warto korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, rehabilitacji, spotkań z położną, opieki nad dzieckiem – mówi.

Ze specjalistami rozmawiały całe rodziny, które udając się na zakupy, mogły również zapoznać się z ofertą bezpłatnych porad w  całym regionie, udzielanych właśnie w ramach programu „Opolskie dla rodziny”. Przypomnijmy, że udzielane są one nie tylko mamom, ale i również m.in. seniorom, osobom zmagającym się z cukrzycą czy zagrożonym rakiem jelita grubego.

Nasze serwisy