Siła regionu w doświadczeniu seniorów

W Teatrze im. Jana Kochanowskiego zorganizowano wydarzenie pokazujące, jak ogromna moc tkwi w tej licznej grupie społecznej. Seniorzy są aktywni, inspirujący i ciekawi świata. Nie zabrakło występów, wspólnego śpiewania, wykładów i licznych stoisk z poradami przygotowanych przez partnerów spotkania.

W seniorach jest siła – to pewne

Około pół tysiąca starszych mieszkańców województwa opolskiego przez kilka godzin bawiło się, dzieliło swoimi doświadczeniami, integrowało i uczestniczyło w ciekawych aktywnościach przygotowanych specjalnie dla nich. O swoim zapale do życia i pomysłowości nikogo nie muszą nikogo specjalnie przekonywać. Ich moc poczuli także nieco młodsi uczestnicy spotkania. –  Seniorzy to siła regionu. Pamiętajmy też o demografii. Seniorów nam przybywa i co nas bardzo cieszy, seniorzy żyją dłużej. To najbardziej aktywna grupa społeczna, co widać po obecnych tu tłumach. Tak dzieje się podczas wszelkich naszych propozycji, które do nich kierujemy. Nieco inaczej jest z młodzieżą, to właśnie my musimy ich zachęcać, a seniorów – wręcz przeciwnie – czasem musimy „nieco stopować” – mówił z uśmiechem wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

– Seniorzy to nasze drogowskazy, a my zawsze staramy się łączyć potencjały mieszkańców. Warto korzystać z refleksji, doświadczeń i mądrości naszych seniorów – dodał marszałek Andrzej Buła.

O tym, że siła tej grupy społecznej ma przełożenie na gospodarkę mówił natomiast członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. Jak wyjaśnił, starsi mieszkańcy województwa to siła napędowa regionu. Często to właśnie oni w pozytywnym znaczeniu „wymuszają” pewne działania. Te działania wspierają potrzebujących, jeszcze mocniej motywują już aktywnych i co ważne, wspierają także rozwój opolskiej gospodarki. – Tu wspomnę o ważnym elemencie, tzw. srebrnej gospodarce, która pozwala na istnienie bardzo ważnych i kluczowych usług oferowanych przez przedsiębiorców – wyjaśnił Szymon Ogłaza. Jak dodał, Zarząd Województwa Opolskiego przyjął właśnie uchwałę dot. nowego Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego. – Takie spotkania są ważne, aby się czegoś dowiedzieć, trochę pobawić i pokazać ofertę samorządu województwa opolskiego – dodał.

Jaki jest opolski senior ?

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej, które z satysfakcją oferuje już kolejną propozycję dla seniorów. – Mamy coraz więcej doświadczonych, ciekawych świata i mobilizujących się seniorów. Seniorzy się organizują, spotykają, bawią i chcą wymieniać się doświadczeniami. Nie zatrzymują tego dla siebie, ale dzielą się z innymi. To kolejne zadanie, które organizujemy dla tej grupy, a lubimy to robić. Czerpiemy od seniorów bardzo duże energii, ciepła i ludzkiej dobroci – przyznała szefowa OCDL Magdalena Popławska.

Jak przyznają sami seniorzy, najgorsze jest zamknięcie się na drugiego człowieka. – Spotkania integracyjne dla osób starszych są bardzo ważne. Często wyjeżdżamy na imprezy okolicznościowe, do teatru czy kina. Jestem za tym, aby seniorzy się integrowali, nie tylko we własnych miejscowościach. Siedzenie w domu, nikomu nie wychodzi na dobre. U nas w Krapkowicach odbywa się sporo ciekawych inicjatyw dla seniorów – przyznała Wanda Iwańska z Krapkowic. Jak dodała, często w lokalnych inicjatywach uczestniczy też wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

Słowa seniorów potwierdzają badania, które przedstawiła Hanna Sterniuk – Mościcka z Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych. Wg nich statystyczny opolski senior wyróżnia się na tle kraju. – Żyje bardzo długo, a mamy najwięcej stulatków ze wszystkich województw w Polsce. Opolski senior jest bardzo aktywny, uczęszcza na zajęcia w klubach, świetlicach, centrach kultury. Wyjeżdża też na wycieczki często podróżuje i także się … zakochuje. Aż 7 % wszystkich małżeństw jest zawieranych właśnie w grupie 60+. Opolski senior nie boi się technologii, aż 70% osób starszych korzysta z internetu – wyjaśniła Hanna Sterniuk – Mościcka.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy