Jaka była ta kadencja? Czas na podsumowania

To na pewno był najdłuższa kadencja sejmiku w historii – po raz pierwszy kadencja była pięcioletnia, a w ubiegłym roku przedłużono ją jeszcze o pół roku.

– To była kadencja dobrej współpracy, wzajemnego poszanowania i dobrych decyzji – mówił przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. – 63 sesje sejmiku, w tym aż 18 przeprowadzonych on-line, 648 podjętych uchwał, w tym kilkunastu apeli i rezolucji, kierowanych m.in. do władz centralnych w ważnych dla regionu i mieszkańców sprawach – wymieniał przewodniczący.

Rafał Bartek podkreślał, że ta dobra współpraca zaowocowała wieloma ważnymi decyzjami. To m. in. jednomyślne uchwalenie w dniu 4 października 2021 roku strategii rozwoju województwa do 2030 roku, to doprowadzenie do utworzenia  – mimo nieprzychylnej polityki władz centralnych – Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce, to wreszcie wspólne, zgodne działania w wielu ważnych sferach życia.

Wojewoda Monika Jurek dziękowała za tę zgodną pracę i współpracę wyrażając jednocześnie nadzieję, że te wysokie standardy będą kontynuowane w kolejnej kadencji samorządu.

Marszałek Andrzej Buła także dziękował za współpracę, ale również za możliwość szybkiej reakcji i szybkie podejmowanie decyzji, pozwalających na uruchamianie kolejnych programów i inicjatyw wspomagających ochronę zdrowia, edukację czy przedsiębiorców podczas pandemii. – Ale wizytówkami naszej kadencji są Marszałkowski Budżet Obywatelski i Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, które zmobilizowały do aktywności tysiące mieszkańców naszego województwa – mówił marszałek.

Radni oprócz comiesięcznych sesji mieli też sporo spotkań wyjazdowych, przyjęli siedem oficjalnych delegacji zagranicznych, brali udział w posiedzeniach ogólnopolskich i międzynarodowych gremiów samorządowych –  m.in. Europejskiego Komitetu Regionów czy Związku Województw RP.

Wyzwaniem dla pracy radnych i Biura Sejmiku była pandemia Covid-19, kiedy trzeba było nauczyć się obradować i głosować w sposób zdalny – co też się udało. Sukcesem była nowa inicjatywa, skierowanych do młodych – inicjatywa organizacji lekcji samorządowych dla uczniów szkół z regionu, organizowanych w sali obrad Sejmiku. W 21 lekcjach samorządowych wzięło udział 520 uczniów. W tej kadencji sejmik uhonorował cztery osoby tytułem Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Otrzymali go Roman Kirstein, płk. Edward Głowacki, por. Henryk Kosidło i – podczas ostatniej sesji – prof. Stanisław Sławomir Nicieja.

Na zakończenie wszyscy radni otrzymali – na pamiątkę – swoje karykatury, przygotowane przez nyskiego rysownika Jerzego Pietraszko wraz z fraszkami autorstwa jednego z radnych, Zbigniewa Ziółki.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy