Sesja Sejmiku Województwa Opolskiego

W programie kwietniowej sesji znalazły się m.in. doroczne informacje i sprawozdania, były też uchwały przekazujące samorządom lokalnym pieniądze na inwestycje i konkretne działania.

Informacje przekazywał m.in. przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu, były także raport o stanie zagospodarowania przestrzennego województwa opolskiego, analiza sytuacji na rynku pracy województwa opolskiego oraz sprawozdanie ze współpracy Województwa Opolskiego z zagranicą.

Rynek pracy w regionie

Z prezentowanej przez dyrektor Renatę Cygan z Wojewódzkiego Urzędu Pracy analizy sytuacji na regionalnym rynku pracy w 2022 roju wynika, że liczba osób bezrobotnych na koniec tego roku osiągnęła 20 524 osób i zmniejszyła się względem końca 2021 o 4,7%, oraz 17,8% w stosunku do grudnia 2020 roku. Na koniec grudnia 2022 roku stopa bezrobocia w regionie wyniosła 6,1%. W poszczególnych powiatach wahała się od 3% w Opolu do 10% w powiecie głubczyckim.

Obecnie brak jest precyzyjnych danych na temat liczby uchodźców przebywających w województwie opolskim, jedynym źródłem informacji w tym zakresie jest baza zawierająca rejestr wniosków o nadanie numeru PESEL. Na jej podstawie można powiedzieć, że w regionie złożono ponad 34,4 tysiąca takich wniosków, z czego 42% dotyczą dzieci i młodzieży, a 45% kobiet w wieku 18-65 lat. – Zdecydowaną większość uchodźców stanowią kobiety i dzieci, ich potencjalny wpływ na rynek pracy będzie widoczny w handlu, usługach, zakwaterowaniu i gastronomii. Jeżeli branże te nie będą w stanie wygenerować dodatkowego zapotrzebowania na pracowników, uchodźczynie zasilały będą grono biernych zawodowo, co w dłuższej perspektywie czasu może skutkować istotnymi problemami adaptacyjnymi – mówiła Renata Cygan.

Warto tez podkreślić, że znaczny napływ uchodźców do Polski, który skutkować mógłby trwałym ich osiedleniem się w dłużej perspektywie czasu mógłby wpłynąć korzystnie na sytuację demograficzną regionu.

Odpowiadamy na potrzeby samorządów

Jak mówił marszałek Andrzej Buła, władze regionu zawsze chętnie pomagają gminom i powiatom w realizacji ich zamierzeń. Podczas tej sesji radni podjęli m.in. uchwałę w sprawie dofinansowania robót budowlanych przy modernizacji Domu Pomocy Społecznej w Klisinie w powiecie głubczyckim. Sejmik zgodził się na zawarcie umowy ze starostą głubczyckim na dofinansowanie prac remontowych kwotą ponad 1 miliona 313 tysięcy złotych ze środków PFRON. Sejmik wyraził także zgodę na pomoc gminie Pakosławice, która rozbudowuje przedszkole we Frączkowie. Gmina otrzyma 400 tysięcy złotych na dokończenie tej strategicznej dla mieszkańców inwestycji, która przewiduje zmodernizowanie bazy istniejącego przedszkola o część przeznaczoną na żłobek.

I wreszcie sejmik powierzył gminie Komprachcice realizację części zadania pn. „Dożynki Wojewódzkie 2023” za kwotę 150 tysięcy złotych.  Samorząd Województwa Opolskiego od lat organizuje dożynki wojewódzkie na terenie wybranej gminy. Decyzją zarządu województwa tegoroczne uroczystości odbędą się 3 września br. w miejscowości Polska Nowa Wieś na terenie gminy Komprachcice.

Radni zmienili także regulamin Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak podkreślała Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu, zmiany wynikają z doświadczeń zdobytych podczas kolejnych pięciu edycji projektu, a dotyczą m.in.  zasad zgłaszania zadań w ramach MBO poprzez wprowadzenie formuły wykorzystującej elektroniczną platformę internetową MBO. Zaproponowana zmiana pozwoli na wyeliminowanie popełnianych przez wnioskodawców błędów, które niejednokrotnie dyskwalifikowały wnioskodawców z dalszych etapów oceny zadań. Zmieni się także koordynacja działań Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego  – w miejsce dotychczas funkcjonującego zespołu zadaniowego ds. MBO zajmie się nią Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu UMWO. Wszystkich szczegółowych zmian należy szukać na stronie http://mbo.opolskie.pl .

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy