Wielki plac budowy na drogach północy regionu

Rozpoczął się  remont na drodze wojewódzkiej  451 w Wilkowie, trwa przebudowa kolejnego odcinka drogi 454, tym razem na odcinku Biestrzykowice – Jastrzębie.

Droga wojewódzka nr 451 w Wilkowie wymagała pilnego remontu – liczne zaniżenia, deformacje powierzchni, koleiny oraz spękania wyjątkowo utrudniały kierowcom jazdę. Dlatego władze regionu podjęły decyzję o remoncie – prace dotyczą ponad półkilometrowego odcinka w samym Wilkowie oraz ponad 885 metrów na trasie Wilków-Namysłów. Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza podkreśla, że ten remont jest ważny nie tylko dla mieszkańców obydwu miejscowości. – To także wyjście tej części województwa na ekspresową drogę S8 łączącą Wrocław ze stolicą państwa, czyli Warszawą. A więc to niezwykle istotna droga, m.in. biorąc pod uwagę choćby znajdujące się w pobliżu duże firmy, jak choćby Velux czy Browar Namysłów – podkreśla. Jolanta Wilczyńska, radna województwa z powiatu namysłowskiego mówi, że ruch tutaj jest bardzo silny, a dotyczy zwłaszcza samochodów ciężarowych, w związku z  usytuowaniem z tej strony Namysłowa tych dużych zakładów pracy.

Ta inwestycja to efekt oszczędności, w całości finansowana jest z budżetu województwa opolskiego. Remont tego odcinka o długości ponad 1,4 kilometra będzie kosztował niemal 840 tysięcy złotych, a wykonuje go firma VIANKO z Zawadzkiego. Po remoncie będzie nowa nawierzchnia i nowa podbudowa drogi, wzmocnione zostaną pobocza, odnowione będzie znakowanie poziome.

Zarząd Dróg Wojewódzkich prowadzi prace na tej drodze już od kilku lat – w Wilkowie przebudowano już inny odcinek tej trasy, zamontowano tam oświetlenie, przebudowano drogę w Namysłowie, m.in.  w okolicy Veluxu wraz ze zjazdami.

 

– Powiat namysłowski stał się wielkim placem budowy, jeśli chodzi o drogi wojewódzkie. To przebudowy, remonty, ale też budowy niemal w zasadzie od podstaw, jak np. w Pokoju – mówi Szymon Ogłaza. Jednocześnie trwają prace na kolejnym odcinku drogi 454 w Biestrzykowicach, gdzie droga praktycznie budowana jest od nowa. To duża inwestycja, współfinansowana z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt inwestycji na tym odcinku to 7,2 miliona złotych, a wykonuje ją LARIX z Lublińca. Zakończenie przebudowy zaplanowano na lipiec przyszłego roku.

Droga zostanie całkowicie przebudowana na długości około półtora kilometra. Powstanie także ciąg pieszo-rowerowy od skrzyżowania na Nowy Folwark do Jastrzębia oraz ścieżka w samych Biestrzykowicach, będą dwie zatoki autobusowe, nowe skrzyżowania z drogami podporządkowanymi. W planie jest także przebudowa mostu, przebudowa kanalizacji deszczowej, istniejących sieci uzbrojenia oraz wykonanie oświetlenia i elementów bezpieczeństwa ruchu . – Jak przebudowujemy drogi w całości, to jesteśmy zmuszeni do zamykania tych odcinków – mówi zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Mirosław Sokołowski. – Przy takich przebudowach wybieramy całą starą podbudowę, nieraz o głębokości metra, więc ruch tutaj byłby bardzo niebezpieczny. Ale staramy się te prace realizować jak najszybciej – podkreśla. Ta przebudowa to kontynuacja kompleksowej modernizacji  drogi relacji Opole – Namysłów.  Cieszy się z niej poseł Ryszard Wilczyński, podkreślając, że była to jedna z najgorszych dróg wojewódzkich w regionie – Dziś przebudowy na drodze 454 to kompleksowe prace – to nowoczesne ciągi dróg, ale także nowe skrzyżowania, zatoki, zjazdy na posesje, chodniki. To cieszy nas, mieszkańców tych gmin, a dla wszystkich to komfort przemieszczania się po drogach,  które wreszcie uzyskają standard dróg XXI wieku – mówi.

Dotychczas przebudowano między innymi odcinki takie w Kup, Krzywej Górze, Pokoju, Jastrzębiu, powstała obwodnica Czarnowąsów Trwają też prace na odcinku Ładza- Pokój.  Wszystkie budowy dofinansowane były w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W sumie przebudowano już około 17,08 km drogi  nr 454 za kwotę 171,5 miliona złotych.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy