Są pieniądze dla gmin na wymianę pieców

Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, związany z ochroną powietrza. Jedenaście gmin w regionie otrzyma w sumie ponad 6 milionów 618 tysięcy złotych, dzięki którym mieszkańcy dostaną dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

– Jak ogłaszaliśmy konkurs, to podkreślaliśmy, że chodzi przede wszystkim o przyłączenie gospodarstw indywidualnych do sieci ciepłowniczej bądź gazowniczej lub wymianę przestarzałych pieców na nowe – mówi marszałek Andrzej Buła.

Nabór projektów w tym konkursie odbywał się na początku tego roku, zgłosiło się do niego 12 beneficjentów. Po ocenie merytorycznej do finansowania zakwalifikowało się 11 projektów. Ich całkowita wartość to ponad 19,6 miliona złotych. Pieniądze tafią do gmin: Lewin Brzeski, Otmuchów, Olesno, Prószków, Kędzierzyn-Koźle, Łubniany, Strzelce Opolskie, Brzeg, Głogówek, Dąbrowa i Bierawa.

– Montaż finansowy takich projektów składa z trzech części. Pierwszą stanowią pieniądze unijne, drugą – pieniądze gminy, trzecią – wkład mieszkańców, czyli właścicieli gospodarstw, którzy zechcą stare piece wymienić – informuje marszałek. Na działania związane z ochroną powietrza jest w Regionalnym Programie Operacyjnym niemal cztery miliony euro. Montaż finansowy oznacza, że te pieniądze powinny wygenerować inwestycje o wartości ponad 10 mln euro.

Pieniądze unijne będą przekazywane w formie dotacji, natomiast nie ma w RPO ograniczeń, dotyczących źródła wkładu własnego mieszkańców. Aby mieszkańcy gmin mogli z tych pieniędzy skorzystać, muszą mieć oceny energetyczne budynków (co ważne – nie audyty energetyczne, które są znacznie bardziej kosztowne).

 

Przypomnijmy, że to był pierwszy nabór w ramach programu regionalnego  na ten cel, z którego mogły skorzystać samorządy lokalne. Kolejny taki nabór zarząd województwa ogłosi jeszcze w tym roku.

Pełna informacja o konkursie znajduje się na stronie  https://rpo.opolskie.pl/?p=31858

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy