Ochrona powietrza naszą wspólną sprawą

Wykwalifikowani specjaliści w każdej gminie pomogą mieszkańcom województwa opolskiego w zadbaniu o czystsze powietrze. Samorząd województwa opolskiego – jako jedyny w Polsce – do końca tego miesiąca złoży kompleksowy projekt do programu LIFE w Komisji Europejskiej. Projekt przeszedł już pozytywnie pierwszy etap weryfikacji.

Samorządy będą działać razem

Województwo Opolskie i 26 samorządów gminnych: Brzeg, Dąbrowa, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Otmuchów, Paczków, Prószków, Prudnik, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Walce, Zawadzkie i Zdzieszowice – to partnerzy w działaniach na rzecz ochrony powietrza w regionie. Dziś podpisali porozumienie o współpracy.

Porozumienie to jeden z elementów projektu pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Za tą nazwą kryją się kompleksowe działania na rzecz czystszego powietrza. Samorząd województwa złożył taki projekt do programu LIFE w Komisji Europejskiej. Projekt przeszedł już pierwszy etap oceny i do końca stycznia trzeba złożyć pełny wniosek.

– Już dawno rozpoczęliśmy proces, który ma doprowadzić do likwidacji pieców niskiej jakości. 12 samorządów złożyło wnioski do RPO na wymiany pieców. To bardzo dobra podstawa do zmian. Dzisiejsze porozumienie zaś daje początek całemu procesowi związanemu z wnioskiem do programu LIFE, który jest związany z monitorowaniem i ochroną powietrza – mówi marszałek Andrzej Buła. – Angażujemy samorząd województwa i samorządy lokalne.  Przygotowujemy ludzi, którzy będą zajmowali się tym problemem – dodaje.

– To porozumienie międzygminne jest bonusem, działającym na naszą korzyść – podkreśla członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy. – Pokazujemy, że chcemy współpracować. A naszymi partnerami będą nie tylko samorządy lokalne, ale także Politechnika Opolska i nasze partnerskie regiony z Czech, z którymi już jesteśmy po rozmowach – mówi.

 

Doradca będzie w każdej gminie

Głównym celem projektu jest lepsze i skoordynowane działanie na wszystkich szczeblach administracji publicznej w regionie.  Co zyskają na tym mieszkańcy?  Między innymi wsparcie wykwalifikowanych doradców, którzy pojawią się w każdej gminie i będą mogli pomóc każdemu, kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Będzie także wspólna dla całego regionu aplikacja, dzięki której będzie można śledzić zanieczyszczenia powietrza. We wszystkich gminach województwa – nie tylko tych partnerskich – będą zainstalowane czujniki powietrza.

– Nie możemy mówić o jednym mieście. Dlatego porozumienie, które zostało podpisane jest bardzo ważne. W większości miast główne źródło zanieczyszczeń pochodzi z domowych pieców. My już dopłacamy do ich wymiany, rozbudowujemy sieć ciepłowniczą. W 2016 roku zostaliśmy skreśleni z listy najbardziej zanieczyszczonych miast. Powinniśmy edukować, ale też apelować do rządu, aby wprowadził przepisy uniemożliwiające sprzedaż niskiej jakości węgla czy miału – mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.  – Rozpoczynamy od powołania urzędnika, który będzie doradzał mieszkańcom jak wymienić i w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca i jaką ofertę zaproponować. W Lewinie Brzeskim dopłacamy 3 tysiące złotych do wymiany pieca, złożyliśmy wniosek do samorządu województwa o kolejne 3 tysiące dla każdego mieszkańca –  dodaje burmistrz Artur Kotara.

Wartość projektu oszacowano na 2,8 miliona euro i o taką dotację ubiega się samorząd województwa. Te pieniądze pozwolą także na dobre przygotowanie (m.in. przez studia podyplomowe) specjalistów – gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza i ich odpowiednie wyposażenie. – Możliwość wykształcenia specjalistów w ramach współpracy z Politechniką Opolską jest nieograniczona, to oni będą odpowiedzialni m.in. za przygotowanie diagnozy i będą bezpośrednio spotykać się z mieszkańcami  – mówi marszałek Andrzej Buła.

Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza – krótki opis projektu

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy