Rywalizacja biegowa ulicami Opola

 Bieg na odcinku 10 kilometrów, półmaraton i maraton oraz bieg sztafet firm – tak wyglądał 8 Maraton Opolski. Pierwszy Polak na mecie w maratonie, to Krzysztof Bartkiewicz, a opolanin Paweł Ruszała z Kątów. Marszałkowie województwa pobiegli zaś w sztafecie.

Paweł Ruszała jako trzeci przebiegł linię mety 8 Maratonu Opolskiego. Tuż po pokonaniu dystansu powiedział: – Rześki ranek wpłynął na to, że przed południem wysoka temperatura nie była dokuczliwa. Można było walczyć o dobre czasy. Odbiłem od reszty grupy już na 12 kilometrze i od tego czasu trzymałem spory dystans. Przed sobą miałem biegacza z Eldoret w Kenii i zawodnika z Torunia Krzysztofa Bartkiewicza, który ostatecznie dobiegł jako drugi. Na trasie było bardzo dużo nawrotek, co powodowało wyhamowanie tempa. Były też zakręty 180 stopni, nazywane przez nas agrafki, wtedy były spore przewężenia i trudno było się wymijać. Most kolejowy na wałach powodował, że były bardzo obciążone nogi – tłumaczy Ruszała.

Maraton wygrał Kenijczyk Kipchumba Rotich MarkMartin Sobota, na linię mety dobiegł z czasem 2 godziny 46 minut  20 sekund. Na co dzień mieszka w Przyworach. Uplasował się na czwartej pozycji. – Przeszkadzały mi ciasne skrzyżowania. Sama trasa jednak była bardzo dobrze przygotowana. Pogoda była bardzo dobra, sprzyjająca biegom. Swoje przygotowania rozpocząłem w listopadzie i efektem jest moja „życiówka”. Warto biegać dla zdrowia i towarzystwa, jest to wielka frajda – mówi biegacz.

Gabriela Kociok w swojej grupie wiekowej zajęła w półmaratonie czwartą lokatę, a w klasyfikacji ogólnej wśród kobiet 15 miejsce. Za sobą ma kilkanaście biegów. Przed startem w Opolu rywalizowała również w Warszawie. – W Opolu brałam już udział w półmaratonie i maratonie. Zmieniona trasa bardzo mi się podoba. Dwa tygodnie temu ukończyłam maraton w Warszawie, więc dziś nie zdecydowałam się na pełen wysiłek. Zawsze biegnie się innym tempem. Dziś biegło mi się bardzo dobrze – dodaje Kociok.

Na linii startu ustawiła się również sztafeta samorządowa w składzie: marszałek Andrzej Buła, wicemarszałek Roman Kolek, Piotr Wach i Piotr Woźniak. Dystans 15 kilometrów przebiegli w czasie 2 godziny 6 minut i 53 sekundy. – W rywalizacjach politycznych chcemy być razem i dać dobrą ofertę jako samorządowcy. Ale jesteśmy również tutaj, ponieważ chcemy pokazać, że warto organizować czas wolny, być aktywnym i sprawdzić się sportowo – mówi Andrzej Buła.

Na zaproszenie samorządu województwa w Maratonie Opolskim wzięła udział reprezentacja czeskich biegaczy z partnerskiego kraju morawsko-śląskiego – Daniel Šindelek z klubu Mk Seitl Ostrava biegł w maratonie, w półmaratonie zaś pobiegli:  Josef Sitka, Marek Moravec i Martina Metzová z tego samego klubu oraz Jaroslav Vernarski z klubu Pepatym.

Ósmej edycji maratonu opolskiego towarzyszyło wiele imprez dodatkowych. Dzieci i młodzież mogli brać udział w zawodach lekkoatletycznych. Janusz Trzepizur, wiceprezes Opolskiego Związku Lekkiej Atletyki, zaznacza, że w trakcie takich wydarzeń można zaszczepić w dzieciach pasję do sportu. – Aktywność sportowa w naszym województwie jest na wysokim poziomie. Mamy wiele szkółek, które stają się miejscem rozwoju kariery sportowej. A dziś pokazujemy, że sport, to zabawa i bardzo zdrowa rywalizacja – mówi.

Marszałek Andrzej Buła dodaje, że Maraton Opolski, to jedna z wielu imprez biegowych w województwie opolskim. – W poprzednim roku rozpoczęliśmy program „Biegnij Opolszczyzno”.  Nagradzamy najlepszych w biegach Opolan. Nagradzamy ich bonami, które mogą spożytkować w jednym ze sklepów sportowych. Od ośmiu lat wspieramy również ten największy bieg organizowany w Opolu. To bardzo ważne, że tak wiele osób w ten sposób spędza czas. Cieszymy się, że możemy wspierać pasje i pomagać w spędzeniu wolnego czasu – mówi Andrzej Buła.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy