Uczcić przez aktywność

250 tysięcy złotych przeznaczył samorząd województwa na dotacje w ramach konkursu otwartego na najlepsze inicjatywy związane z 20-leciem Programu Odnowy Wsi.

Spośród 31 ofert dotacje na realizację swoich przedsięwzięć otrzymało 17 z nich. Z dwoma pierwszymi stowarzyszeniami marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła oraz Antoni Konopka, członek zarządu województwa, podpisali umowy.

Pośpiech był konieczny, bowiem zarówno Stowarzyszenie Miłośników Lasowic Wielkich, jak i Stowarzyszenie Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej im. ks. dr. Jana Dzierżona, w najbliższe weekendy organizują swoje imprezy, które sfinansują częściowo dzięki przyznanej konkursowej dotacji (po 15 tys. złotych).

Elżbieta Felusiak, lider odnowy w Lasowicach, mówiła o Pikniku pod kasztanem, na który zaprosiła sołectwa związane z Programem Odnowy Wsi. Będą prezentować to, co udało się im osiągnąć i dzielić się doświadczeniami. Drugi dzień pikniku poświęcony będzie rodzinie.

W Karłowicach, gdzie na 10 i 11 czerwca zaplanowano spotkanie jubileuszowe, będzie okazja do podwójnego świętowania – 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 20-lecia Odnowy Wsi. Przygotowano z tej okazji wiele imprez – turniejów, spotkań, wystaw, warsztatów.

– Chcemy odnowę wsi uczcić przez aktywność, stąd konkurs, który ma promować liderów odnowy, ich inicjatywy, pokazywać osiągnięcia wsi biorących udział w Odnowie – mówił Antoni Konopka.

Marszałek Andrzej Buła przypomniał, że w tegorocznych konkursach dedykowanych obszarom wiejskim – na ukwiecone ogrody, zagospodarowaną przestrzeń, czy w konkursie „Najpiękniejsza wieś” – do rozdania są nagrody pieniężne o wartości ok. 400 tys. złotych. – Program „Odnowy wsi” uważam za wyjątkowo udany. Pokazał możliwości, jakie drzemią w lokalnych społecznościach – powiedział.

MS/PW

Wykaz dotacji przyznanych w ramach konkursu

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy