Wybieramy Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego

Do 18 sierpnia czekamy na zgłoszenia propozycji do tego prestiżowego tytułu. Dotychczas, podczas dziesięciu edycji konkursu, wyłoniono 51 najlepszych realizacji w województwie opolskim.

Przez ostatnią dekadę komisja oraz internauci ocenili 191 zrealizowanych projektów, a wśród nich parki, centra miast, biblioteki czy miejsca rekreacji. Tegoroczna edycja konkursu oprócz tradycyjnych kategorii, wyłoni Najlepszą Europrzestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego, spośród wszystkich dotychczas nagrodzonych i wyróżnionych inwestycji zrealizowanych przy finansowaniu UE.

Podczas konferencji prasowej przy opolskim bulwarze spacerowym nad Młynówką (wyróżnienie za tę przestrzeń trafiło do Opola w 2013 roku) marszałek Andrzej Buła oraz pracownicy Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO ogłosili kolejną, już jedenastą edycję konkursu.

 

Przestrzeń należy do mieszkańców

Jak przyznaje marszałek, przestrzeń wokół nas zmienia się dynamicznie. – Miejsca, które kiedyś nam się kojarzyły z różnymi wspomnieniami, przybierają czasem nowe funkcje. W ostatnich latach stawia się na oddanie przestrzeni mieszkańcom. Funkcja rewitalizacyjna infrastruktury wokół nas musi być ukierunkowana na mieszkańców i przyszłych użytkowników – podkreśla. – Dlatego też – jak dodaje marszałek –  pierwsza kategoria, tj. „najlepsza przestrzeń publiczna”, oceniana jest przede wszystkim pod kątem możliwości korzystania z tej przestrzeni przez ludzi, tworzenia wokół niej miejsc integracji lokalnej i możliwości rozwiązywania problemów w danym obszarze. – To nie tylko świetna nawierzchnia, ciekawa konstrukcja czy też np. nowa elewacja, ale przede wszystkim przekonanie o tym, że ludzie będą się tam dobrze czuć. To daje impuls do kontynuacji takich przedsięwzięć – mówił Andrzej Buła.

Kategoria „obiekt użyteczności publicznej” to cała sfera życia usługowego, publicznego, administracyjnego, zdrowotnego, kulturalnego czy społecznego. Tam również pojawiają się nowe trendy i rozwiązania, m.in. ogólnodostępność dla osób z niepełnosprawnościami, ale również nowe technologie w usługach, ułatwiające załatwianie różnych spraw.

– W ubiegłym roku zwyciężyły dwie bardzo ciekawe inwestycje: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz rewaloryzacja Parku Miejskiego w Głubczycach. Cieszę się, że w Głubczycach kapituła postawiła na zieleń, a widzimy w ostatnim czasie deficyt zieleni w przestrzeni publicznej. Również w tym roku chciałbym, aby kapituła zwracała na to uwagę. Często potrzeba kilku pokoleń, aby doczekać się takich drzew, jak tu, przy opolskiej Młynówce, a samo wycięcie drzew to 2-3 dni – mówi marszałek.

 

Konkurs to prestiż

Kształtowanie przestrzeni – jak przyznaje Andrzej Buła – to proces wieloletni, na który składa się bardzo wiele czynników z różnych dziedzin  życia społeczno – gospodarczego. –  Staramy się pokazać, jak wiele podmiotów, osób, firm pracuje na tę przestrzeń. Ten efekt końcowy, który odbieramy na spacerze czy jeżdżąc na rowerze to kilka lat wielu decyzji – zagospodarowania przestrzennego, projektu, realizacji czy źródeł finansowania. Konkurs to również okazja pokazania ludzi mających wpływ na przestrzeń publiczną oraz za nią odpowiedzialnych.

Więcej informacji nt. konkursu odnajdą Państwo w załączniku.

kk

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego – informacje

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy