Wieża pałacu w Woskowicach Małych już z hełmem na szczycie

Trwa rewitalizacja pałacu Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych. Jakiś czas temu budowlańcy zdjęli hełm wieży pałacowej, teraz wieża jest już znowu w pełnej krasie.

Jak mówi Bartłomiej Orpel, dyrektor OLO w Woskowicach Małych, założenie hełmu to chyba najbardziej widowiskowy moment prowadzonej inwestycji. – Rewitalizujemy piękny pałac. Na pewno jest to to obiekt, który na to przez lata zasługiwał, a teraz się tego doczekał. Dzisiaj kulminacją jest wkładanie na wieżę hełmu – dodaje dyrektor. Kierownik budowy Mirosław Kosowski z firmy CONEKS informuje, że zakładany hełm to 7 ton na dźwigu. – Wczoraj było jeszcze więcej, bo aż 16 ton. A trzeba było to zaplanować tak, żeby wszystko osiadło co do centymetra – mówi, podkreślając, że to bardzo precyzyjna operacja.

Pracujący w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych od pół roku lekarz psychiatra Marcin Budnik, kierownik Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych, mówi, że jest pod wrażeniem tego obiektu i samego ośrodka. – To nie tylko dobre warunki pracy, ale i bardzo malownicze miejsce i  dobra energia bijąca z niego, mimo, że zajmujemy się jedną z najcięższych dolegliwości chorobowych, czyli zaburzeniami psychicznymi związanymi z chorobą alkoholową – mówi  dodając, że po tej rewitalizacji będzie się pracowało jeszcze lepiej.

Pałac w obecnej formie pochodzi z końcówki XIX wieku i jest to jego pierwsza taka kompleksowa rewitalizacja. A realizowany przez OLO projekt to także udogodnienie dla pacjentów, którzy będą mogli korzystać z nowej windy, dostawionej do budynku. Dyrektor Bartłomiej Orpel podkreśla, że wszystkie te prace nie byłyby możliwe bez wsparcia marszałka i zarządu województwa.  – Dlatego wielkie podziękowania należą się marszałkom – poprzedniemu Andrzejowi Bule i obecnemu Szymonowi Ogłazie, ale także całemu zarządowi województwa. Bez ich wsparcia tej inwestycji by nie było. Jej wartość to ponad 9 milionów złotych i ta kwota w całości sfinansowana jest przez samorząd województwa – mówi Bartłomiej Orpel.

To już kolejna inwestycja realizowana w ostatnim czasie w Woskowicach Małych. W ramach projektu unijnego, wartego blisko 7 mln zł, zmodernizowano system grzewczy oraz ciepłej wody, a także całe oświetlenie. Utworzono również farmę fotowoltaiczną. Pod koniec 2021 roku zrealizowano tam również projekt unijny z zakresu bioróżnorodności, w ramach którego w przypałacowym parku przeprowadzono prace opiewające na ok. 1 milion 200 tysięcy złotych.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy