Lądowisko przy neuropsychiatrii ze specjalnym ambulansem

Karetka do przewozu pacjentów między lądowiskiem a szpitalem neuropsychiatrycznym przekazana szpitalowi przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego. To pozwoli na „uwolnienie” szpitalnego ambulansu, który wróci do transportu szpitalnego.

Opolskie Centrum Medyczne przekazało nieodpłatnie wartą wraz z wyposażeniem 200 tysięcy złotych karetkę dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jadwigi w Opolu. Będzie ona służyła obsłudze lądowiska LPR. Ambulans pozwoli na poprawę jakości świadczonych usług w tej jednostce medycznej. Trzeba podkreślić, że jego przekazanie nie spowoduje ograniczenia dostępności do świadczeń zdrowotnych w OCRM, bo jeszcze w maju zarząd województwa przekazał 850 tysięcy złotych na dwie nowoczesne karetki dla tej jednostki.

– Pacjent powinien być transportowany w godnych warunkach. W samym śmigłowcu nie ma noszy na kółkach, a są jedynie nosze transportowe. Ta odległość nawet 60 metrów bez odpowiedniego transportu może spowodować pogorzenie stanu zdrowia. Pacjenci z podejrzeniem udaru czy innego schorzenia neurologicznego wymagają specjalistycznej opieki. Karetka ma wyposażenie, zestawy do transportu i wyposażenie w instalację tlenową – mówi dyrektor OCRM Jarosław Kostyła. Z przekazania zadowolony jest dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego Krzysztof Nazimek, który podkreśla, że do tej pory pacjenci transportowani byli jedną z karetek, które są na wyposażeniu szpitala. Ta karetka musiała być w stałej gotowości i nie mogła służyć innym celom. – Każdy szpital musi mieć zapewniony transport pacjentów na konsultacje, do innych szpitali czy odwozy do domu. Do tej pory w tym systemie działały dwie karetki. Po otwarciu lądowiska jedna z nich została przeznaczona tylko do transportu z lądowiska. Teraz otrzymujemy jedną z karetek, która wykorzystywana była w ratownictwie – mówi Krzysztof Nazimek.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że samo przekazanie jest możliwe dzięki szerokiemu programowi zakupu nowych pojazdów. – Samochody, które mają kilka, kilkanaście lat jadą z Opola na Ukrainę. Pojazdy przekazujemy innym szpitalom. Otwierając lądowisko wiedzieliśmy, że będziemy potrzebowali takiego ambulansu. Tworzymy nową jakość interwencji. Polegamy na sobie – mówi Andrzej Buła.

Dodajmy, że w ostatnich dniach do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego przyjechała jedna z dwóch nowo kupionych karetek kontenerowych. To nowość na rynku polskim, różniąca się gabarytami od standardowych samochodów służących ratownikom.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy