Byliśmy na Dniach Nadrenii-Palatynatu

Tegoroczne święto naszego regionu partnerskiego odbyło się po dwuletniej przerwie i trwało od 20 do 22 maja. Było szczególne, bo tym razem organizatorzy zaprosili do stolicy regionu – Moguncji –  a dodatkową okazją do świętowania była 75 rocznica wejścia w życie Konstytucji Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu przyjętej  w referendum 18 maja 1947 roku. Opolskie też uczestniczyło w tym święcie.

Podczas trzech dni, przy przepięknej pogodzie setki tysięcy mieszkańców miały okazję do wspaniałej zabawy. Przygotowano wiele atrakcji, w tym kilka scen z różnorodną muzyką, kilkaset namiotów wystawienniczych, w których zaprezentowały się najważniejsze nadreńskie urzędy, instytucje i organizacje oraz inne pokazy, zabawy, występy i ofertę kulinarną z wieloma lokalnymi, ale również międzynarodowymi przysmakami.

Szczególne znaczenie w tegorocznym festynie przypadło Porozumieniu Czterostronnemu, które tworzą Kraj Środkowoczeski, Burgundia-Franche-Comté, Nadrenia-Palatynat oraz województwo opolskie. Na głównym dziedzińcu Landtagu i Kancelarii Kraju Związkowego stanęły namioty wystawiennicze oraz kulinarne z czterech zaprzyjaźnionych regionów.

Biuro Województwa Opolskiego, wspólnie z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną, przygotowało namiot wystawienniczy, w którym – oprócz uzyskania wszelkich informacji o naszym regionie – można było otrzymać również różnorodne wydawnictwa poświęcone m.in. turystyce oraz historii Śląska Opolskiego. Opolskie zaprezentowało się również kulinarnie i muzycznie. Cukiernia Magosz z Krapkowic reprezentująca Konsorcjum Kołacza Śląskiego przygotowała niezwykle smaczną ofertę dla uczestników festynu. Oprócz tradycyjnego kołacza śląskiego na stoisku cukierni nie zabrakło innych słodkości, które znalazły wielu fanów, szczególnie wśród najmłodszych i najstarszych gości.

O doznania duchowe zadbali opolscy muzycy. W Moguncji zaprezentowała się Orkiestra Dęta „Zdrowy Band” z Gorzowa Śląskiego pod batutą Wiktora Poloczka oraz jazzowe duo Wiki&Tomek z Nysy (rodzeństwo Wiktoria i Tomasz Wojdyłowie). Naszych muzyków oklaskiwały tysiące gości festynu, którego punktem kulminacyjnym była niedzielna kolorowa parada. Gorzowska orkiestra podczas niej wspaniale zaprezentowała nasz region, czego wyrazem były ciągłe owacje kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy zgromadzili się na ponad trzykilometrowej trasie przemarszu.

Udział województwa opolskiego w święcie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii i Landtagu Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu składamy  Fundacji Rozwoju Artystycznego “Fabryka Muzyki” z Gorzowa Śląskiego, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, Wydział Jazzu w Nysie, Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Cukierni Magosz reprezentującej Konsorcjum Kołacza Śląskiego.

PŁ – BWO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy