#20latwUE – koncerty fortepianowe w Moguncji i Trewirze

W dniach 7 i 8 maja 2024 roku, w ramach obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbyły się wyjątkowe koncerty fortepianowe. Pierwszy z nich miał miejsce w sali przyjęć Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu w Moguncji, a drugi w Pałacu Książęcym w Trewirze. Wydarzenia te stały się muzycznym mostem łączącym kultury i narody, podkreślającym współpracę i jedność w Europie.

Koncerty zgromadziły artystów z czterech partnerskich regionów: Sebastian Nawrocki z województwa opolskiego (Polska), Hasmik Sarukian z Nadrenii-Palatynatu (Niemcy), Yifei Xu z Burgundii-Franche-Comté (Francja) oraz František Habarta z Kraju Środkowoczeskiego (Czechy). Każdy z nich zaprezentował wyjątkowy repertuar, który oczarował publiczność swoją różnorodnością i pięknem. Ich interpretacje pełne pasji i głębi poruszyły serca wszystkich słuchaczy.

Wśród przemówień powitalnych, które otworzyły koncerty, znalazły się słowa Sekretarz Stanu Nadrenii-Palatynatu Heike Raab, Konsul RP Anity Mikołajczak oraz Prezydenta ADD Dyrekcji Nadzoru i Usług Thomasa Linnertza. Wszyscy mówcy podkreślali znaczenie współpracy międzynarodowej i wkład Polski w rozwój Unii Europejskiej.

Atmosfera koncertów była nadzwyczajna – sale wypełnione były do ostatniego miejsca, a wśród kilkuset gości znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, politycy, jak również liczna Polonia. Program koncertów, w którym znalazły się dzieła takich kompozytorów jak Chopin, Bach, Brahms, Szymanowski, Kilar, Markeas czy Ravel, stanowił prawdziwą ucztę dla miłośników muzyki klasycznej.

Kulminacyjnym momentem obu wieczorów było wykonanie hymnu Europy – „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena, w wykonaniu Hasmik Sarukian i Sebastiana Nawrockiego. Ten moment jeszcze bardziej uświetnił obchody dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej.

Organizatorem koncertów było Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji we współpracy z Kancelarią Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu, Dyrekcją Nadzoru i Usług w Trewirze, Domem Burgundii w Moguncji, Kancelarią Kraju Środkowoczeskiego, Konsulatem Generalnym RP w Kolonii oraz Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Trewirze.

Koncerty na długo pozostaną w pamięci uczestników, gdyż nie tylko uczciły 20-lecie Polski w Unii Europejskiej, ale również pokazały, jak muzyka może łączyć ludzi i kultury, przekraczając granice i budując mosty między narodami.

PŁ –  BWO

Zdjęcia: Anke Kristina Schäfer, Fotografie Fotojournalismus

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy