Opole w pełni wykorzystało swoją szansę #Opolskie20latwUE

Do tego, że stolica województwa w ciągu dwóch dekad zmieniła swoje oblicze, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Dwadzieścia lat naszej obecności we wspólnocie europejskiej to czas na podsumowanie, ale i dyskusję o przyszłości w gronie samorządowców i mieszkańców Opola. 

Współpraca to rozmowa i dialog, dlatego też na spotkaniu w stolicy regionu nie mogło zabraknąć wojewódzkich władz samorządowych reprezentowanych przez marszałka Andrzeja Bułę, wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcę i członka zarządu Szymona Ogłazę. Dołączyli do nich prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz wojewoda opolska Monika Jurek.

Spotkaliśmy się w pięknym otoczeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która na przestrzeni ostatnich 20 lat także przeszła ogromną metamorfozę. – Rozkwitła miłość do książki i rozkwitła nasza biblioteka. Sporo się zmieniło, także forma czytelnictwa, ogrom czytelników polubiło książkę elektroniczną. Obserwujemy stały rozwój i wychodzimy z coraz większą ofertą do czytelników, przybywa też książek, co nas bardzo cieszy, ale musimy znaleźć im nowe miejsce, stąd potrzeba budowy obiektu, gdzie znajdzie się duży magazyn książek – wyjaśnił dyrektor WBP w Opolu Tadeusz Chrobak.

Siłę współpracy podkreślił marszałek Andrzej Buła. – Cieszymy się, że tworzymy wspólnotę wojewódzką i mamy możliwości inwestycyjne. Chcemy rozmawiać o przyszłości, ale to też refleksja, co do tej pory wspólnie zrobiliśmy i co może nas połączyć na kolejne lata – mówił. Marszałek podkreślił też ważną funkcję Opola jako miasta wojewódzkiego. – To komunikacja, infrastruktura, instytucje i usługi, ale też najbliższe otoczenie Opola. To duże inwestycje, jak rozwiązania komunikacyjne, ścieżki rowerowe, ale też szpitale, z których wszyscy korzystamy – dodał.

Trudno sobie wyobrazić Opolszczyznę bez Unii Europejskiej. Mówił o tym, członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Kompletnie nie wyobrażam sobie Opola i Opolszczyzny bez dobrodziejstw Unii Europejskiej. Ta wizja jest poza naszą percepcją. Te dwadzieścia lat to ogrom wydarzeń. Co ważne, dostrzegam to nie tylko w kwestiach finansowych, ale w sposobie bycia, postrzeganiu świata, studiowaniu, miejscu pracy i podróżach. To totalny skok cywilizacyjny. Wyzwania na kolejne lata? Żyjemy w dobrej kondycji gospodarczej, uważam, że należy budować integrację na rzecz bezpieczeństwa, to wymóg współczesnych czasów – zaznaczył Szymon Ogłaza.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przyznał, że miasto, które na przestrzeni lat przeszło wiele pozytywnych zmian, wciąż czeka kilka ważnych wyzwań infrastrukturalnych i społecznych. – To chociażby dostępność mieszkańców regionu do miasta, czyli tak ważna obwodnica i most przez Odrę, ale też wsparcie obszarów społecznych w oświacie czy zdrowiu – wymienił.

O tym, że stolica województwa jest ważna dla władz samorządowych mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Jako samorząd przekazaliśmy środki unijne na ogród zoologiczny, lodowisko Toropol czy centrum przesiadkowe – mówił.

Podczas spotkania otwartego mieszkańcy zadawali pytania o stan ulic w stolicy województwa, interesowały ich także projekty kulturalne i opieka nad zwierzętami.

W sumie w latach 2019 – 2023 z RPO WO 2014-2020 do Opola na projekty infrastrukturalne trafiło ponad 307 mln złotych. Warto też podkreślić skalę pomocy zlokalizowanym w Opolu szpitalach – tu zainwestowano z kolei ponad 220 mln – m.in. na remonty oddziałów, unowocześnienie bazy medycznej czy zakup ambulansów i sprzętu. Skorzystały też placówki oświatowe z Opola. Projekty w tym zakresie to ponad 46 mln złotych. To m.in. wsparcie żłobków, przedszkoli, szkół zawodowych i bogata oferta zajęć i aktywności dla dzieci i młodzieży. Warto wspomnieć, że wsparte zostały także liczne instytucje kultury zlokalizowane na terenie Opola – m.in. Teatr im. Jana Kochanowskiego czy Wojewódzka Bibliotek Publiczna w Opolu. Co też ważne, około 43% budżetu województwa na sport pozostaje właśnie w Opolu.

kk

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy