Ważna inwestycja dla dwóch szpitali

Budowa łącznika pomiędzy budynkami Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu to lepsze skomunikowanie obydwu placówek, a także optymalne wykorzystanie zasobów obu szpitali. Właśnie podpisano umowę na jej rozpoczęcie.

Planowana budowa łącznika poprawi bezpieczeństwo pacjentów onkologicznych po ciężkich operacjach poprzez udostępnienie im oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego; rozwiąże problem komunikacji pacjentów i personelu obu szpitali. Poprzez realizację projektu będzie możliwe wzajemne konsultowanie pacjentów bez narażania chorych na transport zewnętrzny, a pracownikom medycznym pozwoli na wykorzystania infrastruktury obu jednostek.

Dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii Marek Staszewski podkreśla, że dziś często dochodzi do sytuacji, w których konieczny jest szybki kontakt lekarza czy pacjenta z drugi szpitalem. – Teraz nasz lekarz, idąc np. na blok operacyjny Szpitala Wojewódzkiego, gdzie operowany jest nasz pacjent, musi wyjść z budynku,  a więc przebierać się i tracić czas. Tak nie powinno być – mówi i dodaje: – Zbudujemy też pocztę pneumatyczną, co jest ważne dla pracy laboratorium. Nasze pracuje do godziny 15.00, a laboratorium w Szpitalu Wojewódzkim, jako szpitalu ostrym, z SOR-em, pracuje całą dobę. Dziś z próbką, którą trzeba zrobić po południu, trzeba się znów przemieścić przez podwórko.

Nowy łącznik ma powstać na poziomie I piętra obydwu budynków, jednocześnie  planowana jest dobudowa 3-kondygnacyjnego budynku z pomieszczeniami dla Izby Przyjęć (parter), Oddziału Chirurgii Onkologicznej (I piętro) i Oddziału Ginekologii Onkologicznej (II piętro). Planowany jest także łącznik między budynkiem zakaźnym a budynkiem głównym wraz z szybem windy szpitalnej dla 3-kondygnacyjnego Oddziału Chorób Zakaźnych, rozbudowa budynku pulmonologii dla punktu pobrań, rozbudowa pawilonu diagnostyczno-zabiegowego dla potrzeb ambulatoryjnej hematologii i onkologii hematologicznej oraz budowy sali dydaktycznej.

Wicemarszałek województwa Roman Kolek przypomina, że idea łącznika pojawiła się już kilkanaście lat temu. – Dopiero dziś dobra współpraca obydwu dyrektorów pozwoliła wypracować dobrą koncepcję, która ma służyć wielu aspektom. To z jednej strony  skomunikowanie się obydwu szpitali dla lepszego przemieszczania się pacjentów i personelu, a w konsekwencji lepsza opieka nad pacjentami, lepsze i skuteczniejsze wykorzystanie oddziałów szpitalnych. Z drugiej zaś to lepsza baza dydaktyczna dla kształcenia studentów kierunku lekarskiego – podkreśla wicemarszałek. Ostatnie miesiące epidemii pokazały , że w sytuacjach nadzwyczajnych dobre zagospodarowanie przestrzeni szpitalnej też jest niezwykle istotne.

Jak mówi prezes  firmy PB Baumar, wykonawcy inwestycji,  Marcin Szemainda, firma liczy na szybkie uzyskanie pozwoleń na budowę i szybkie zakończenie tej inwestycji. A zakończenie prac planowane jest na grudzień 2021 roku.

Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego około 7 milionów złotych przekazał z budżetu samorząd województwa. Także obydwa szpitale włączyły się finansowo w sfinansowanie tej budowy.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy