Największe w gminie rondo oficjalnie oddane

Choć kierowcy już od początku roku mogą jeździć po przebudowanym odcinku drogi 494 i nowym rondzie w Świerczach, to dziś dopiero oficjalnie otwarto tę inwestycję inauguracyjnym przejazdem nową ścieżką rowerową

Władzom regionu zależało na tym, aby kierowcy jak najszybciej, już przed świętami Bożego Narodzenia mogli przejechać tą drogą, więc udostępniono ją dla ruchu, choć nie wszystkie elementy wykończeniowe były gotowe. Teraz już wszystko jest wykończone, więc  symbolicznie dokonano otwarcia tej inwestycji.

– Sukcesywnie realizujemy, to co zostało zaplanowane kilka lat temu. Wraz z gminą Olesno i Dobrodzień oraz powiatem poprawiamy bezpieczeństwo – mówi marszałek Andrzej Buła podkreślając, że to kolejna ważna inwestycja drogowa na tym terenie.

Odcinek drogi o długości około 1,2 kilometra rozbudowała firma DROG-BUD z Częstochowy. W ramach inwestycji powstało w  Świerczach nowoczesne, największe w gminie, pięciowlotowe  rondo. Powstały ścieżki rowerowe, zmodernizowano oświetlenie. Koszt całej inwestycji to ponad 13 milionów złotych. Sama gmina także partycypowała finansowo w przebudowie drogi – to ponad 272 tysiące złotych wkładu własnego i 52,5 tysiąca złotych na opracowanie projektu.

Droga to przede wszystkim lepszy dojazd do centrum miasta i zakładów pracy. – Jest to największa drogowa inwestycja w ostatnich latach. Kiedy uzbrajaliśmy naszą strefę inwestycyjną, rozmawialiśmy o bezkolizyjnym połączeniu z drogą krajową nr 11. Kluczowym rozwiązaniem jest właśnie nowe rondo –  mówi burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.  Poprzez włączenie ulicy Wygodzkiej do projektowanego ronda zapewniono łatwe i komfortowe połączenie drogi krajowej nr 11 z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, a to pozwala na wyprowadzenie części ruchu ciężkiego z centrum Olesna. –  Zewnętrzna średnica ronda ma 50 metrów. Podobne rondo zaprojektowano w 2017 roku, żeby połączyć drogę wojewódzką nr 426 z węzłem autostradowym i Specjalną Strefą Ekonomiczną Gminy Ujazd – mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

To kolejna inwestycja na drogach gminy i powiatu oleskiego. – W ostatnich latach w tej części województwa opolskiego rozbudowano m.in. drogę z Olesna do Łowoszowa wraz z przebudową mostu za kwotę ponad 7 milionów 400 tysięcy złotych, rozbudowano drogę na odcinku Olesno-Nowy Wachów za kwotę ponad 7 milionów 800 tysięcy złotych oraz drogę z Kocur do Dobrodzienia za kwotę niespełna 21 milionów złotych. Na samej drodze 494 to już szósty przebudowany odcinek – informuje członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy