Super nowoczesne centrum leczenia chorób kręgosłupa i serca

Specjaliści w Opolu będą opracowywać nowoczesne metody leczenia chorób kręgosłupa, serca i chorób cywilizacyjnych. Nowy projekt unijny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego będzie kosztować niemal 27 milionów złotych.

„Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych – Chorobach Sercowo-Naczyniowych i Chorobach Kręgosłupa USK w Opolu” powstanie w zaadoptowanej na ten cel dawnej szpitalnej pralni. Będą tam laboratoria, sale zabiegowe i nowoczesny sprzęt. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a unijne dofinansowanie wyniesie 17 milionów 200 tysięcy złotych. Dziś podpisano umowę na realizację tego projektu.

USK w gronie elitarnych jednostek badawczych

Dyrektor szpitala Dariusz Madera podkreśla, że szpital dzięki temu wejdzie do rodziny elitarnych placówek badawczych w Polsce. – Jest to historyczny moment.  Uruchomienie centrum pozwoli specjalistom na rozwijanie nauki i oferowanie pacjentom nowych metod leczenia. Szpital kliniczny już teraz opracowuje nowe rozwiązania, prowadzi badania kliniczne w zakresie serca i chorób naczyniowych oraz kręgosłupa. Nasi naukowcy będą jeszcze skuteczniej realizować plany badawcze – mówi dyrektor. Ciekawostką jest to, że w centrum nowymi metodami będą leczeni pacjenci, którzy zgodzą się na ich zastosowanie.

W Opolu opracują nowe metody leczenia

Z inwestycji cieszy się Marek Gierlotka, kierownik Kliniki Kardiologii USK w Opolu. – Chcieliśmy połączyć leczenie pacjenta z poprawą jakości diagnostyki. W samym szpitalu nie jesteśmy w stanie prowadzić takich badań. Tutaj wykorzystamy nasze doświadczenie, sprzęt, realizować będziemy nowe terapie, schematy postępowania – zaznacza specjalista. – Takie centra ma niewiele szpitali w Polsce i Europie – dodaje.

Centrum będzie się specjalizowało w diagnostyce obrazowej. Lekarze będą współpracować z innymi ośrodkami w Polsce. Będzie to również okazja do wymiany doświadczeń i zasobów sprzętowych między ośrodkami badawczymi. – Razem będziemy działać skuteczniej i lepiej, żywię nadzieję, że będziemy liderem wielu przedsięwzięć naukowych – mówi Marek Gierlotka.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów

Wicemarszałek województwa Roman Kolek podkreśla, że projekt wychodzi naprzeciw nowatorskim rozwiązaniom. – To jest domena placówek akademickich. Jest to bardzo ważne ze strony nauki, aby np. skrócić czas hospitalizacji. Nowoczesne technologie wymagają dużego doświadczenia, to jest duża szansa dla lekarzy i studentów, którzy kształcą się w Opolu – mówi wicemarszałek.

Marszałek Andrzej Buła dodaje zaś, że wszystko zaczęło się od pomysłu. – Stworzymy nowe miejsce, gdzie spotkają się marzenia ludzi i kompetencje fachowców. Podpisujemy umowę na projekt, który zaczął się od pomysłu. To jest początek nowej ery badań w województwie opolskim. Prowadzone będą tutaj badania przesiewowe, z których będzie mógł korzystać każdy zainteresowany – dodaje Andrzej Buła.

Zawalczą o zdrowie Polaków

Dr n. med. Piotr Feusette podkreśla, że centrum badań innowacji ma dać możliwość rozwoju i wykorzystania diagnostyki obrazowej. – To pozwoli nam na prowadzenie badań, stworzenie formuł diagnostycznych. Ta wczesna diagnostyka nieinwazyjna pozwoli również wyodrębnić nam najbardziej zagrożoną grupę naszych pacjentów – zaznacza.

Współczesność wpływa na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Chorują coraz młodsze osoby. Mamy do czynienia z otyłością, a to napędza rozwój chorób miażdżycowych. – Jesteśmy również otwarci na to, co zaproponują inni naukowcy, będziemy to badać, zanim wdrożymy te nowe metody leczenia – dodaje lekarz.

PW

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy