Witaminki dla chłopca i dziewczynki

Kolejna opolska placówka, Publiczne Przedszkole nr 44 „Promyk” w Opolu dołączyło do zaszczytnego grona i otrzymało Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie. To docenienie działań profilaktycznych i edukacyjnych zmierzających do wprowadzenia zdrowych zasad: odżywiania, codziennego ruchu na świeżym powietrzu i dbania o najbliższe otoczenie.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Poprzez naukę, zabawę przy zaangażowaniu personelu placówki i współpracy z rodzicami maluchy z „Promyka” poznały ważne zasady, które chętnie pokazują swoim kolegom i dorosłym.

Występom dzieci przyglądała się wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, która złożyła gratulacje w imieniu zarządu województwa opolskiego i rozkazała prezenty dla dzieci. Na gości czekała oczywiście zdrowa, bezcukrowa przekąska, przygotowana przez rodziców najmłodszych. – Cieszę się, że sieć szkół i przedszkoli promujących zdrowie w naszym województwie rozwija się, a otrzymanie krajowego certyfikatu przez PP 44 „Promyczek” to naprawdę ogromne wyróżnienie. Bardzo cenię profilaktykę – zaznaczyła Zuzanna Donath-Kasiura.

Kiszonki, owoce i codzienne figle na placu zabaw

Aldona Pydych, dyrektor PP nr 44 przyznała, że certyfikat, ale przede wszystkim zdrowe nawyki u dzieci to efekt długofalowej i skrupulatnej pracy. Pozytywne zmiany placówka wprowadziła już w 2012 roku. Zaangażowali się zarówno nauczyciele, personel placówki oraz rodzice. – Troszczymy się o zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną dzieci. Wszystko to ma zaprocentować w przyszłości, aby nasze dzieci były zdrowe, pełne energii, cieszyły się sprawnością fizyczną i wiedziały jak o to dbać. To proces i należy go zacząć już w przedszkolu. Te nawyki musimy kształtować od najmłodszych lat – mówiła.

Jak dodała, to profilaktyka, ale i realna potrzeba interwencji. – Badania pokazują, że na świecie żyje 22 mln dzieci otyłych, a dzieci są mniej sprawne fizycznie niż ich rówieśnicy  w roku 1956. To powinno nas skłonić do refleksji i działań – wyjaśniła.

„Promyk” wprowadził konkretne działania – są to m.in. zmiany w kuchni, wyeliminowanie cukru i ograniczenie soli. Przedszkole korzysta z produktów i surowców nieprzetworzonych. – Przygotowujemy posiłki zdrowe, smaczne i tego uczymy dzieci, wykluczamy dania mączne na rzecz kaszy, ryżu pełnoziarnistego czy owsianki. Robimy krem czekoladowy na bazie bananów, orzechów i kakao, króluje u nas kapusta kiszona i inne kiszonki. Dzieci poznają te smaki, uczą się ich i chętnie sięgają. Nasze przekąski to orzechy, bakalie, owoce i warzywa sezonowe. Staramy się też codziennie być na podwórku. Uczymy dzieci dbania o środowisko – wymieniła dyrektor placówki.

Sześcioletni Filip zna zasady zdrowego życia. – Chodzę na spacery, jem owoce i warzywa. Lubię jabłka i sałatkę owocową. Uwielbiam zabawy z kolegami na podwórku – wymienił przedszkolak.

Certyfikat motywuje, ale nie to jest najważniejsze

Dr Paweł Nowak, koordynator wojewódzki Certyfikatu z Opolskiego Centrum Edukacji wyjaśnia, że tylko działania systemowe maja duże przełożenie na wyrabianie zdrowych nawyków. – Prowadzimy dwa programy „Szkoła promująca zdrowie” i „Przedszkole promujące zdrowie”. Takie działania systemowe, a nie pojedyncze akcje, mają sens. Tu ważna jest tez współpraca z rodzicami, ich także edukujemy. Już widać efekty tych programów – mówił.

O Certyfikat aplikują także kolejne przedszkola. – Staramy się o taki certyfikat regionalny. Nasze przedszkole jest proekologiczne i prozdrowotne. W zasadzie wszelkie pożądane działania już u nas się odbywają, wymaga to jedynie usystematyzowania. Mamy zdrową kuchnie, współpracujemy z rodzicami, na stołach goszczą owoce i warzywa – mówiła Renata Badura, dyrektor PP 30 „Gosławickie Słoneczko”.

kk

 

 

 

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy