Dwa weekendy spędź z kulturą

Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” to hasło tegorocznych jubileuszowych, bo dwudziestych piątych, Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich inauguracja wojewódzka odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 14.30 na opolskim Rynku, bo miasto chce Dni połączyć z jubileuszem 800-lecia.

Organizatorzy – Narodowy Instytut Dziedzictwa, Urząd Miasta Opola oraz liczne instytucje kultury w województwie – przygotowali na dwa wrześniowe weekendy (9-10 oraz 16-17 września) 301 wydarzeń w całym województwie, w tym 65 wydarzeń w  stolicy regionu.

Na zorganizowanej w opolskim Ratuszu konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Rakoczy zachęcał, by uczestnicy EDD odkrywali historię i uroki dużych i mniejszych miast, a także wsi. Poznawali piękno krajobrazu, jego zróżnicowanie, dynamikę przekształceń, to jak wpływa on na naszą wrażliwość, jak należy go kształtować w poczuciu szacunku dla przeszłości i przyszłości. Zapraszał do parku dendrologicznego w Lipnie, do słynącego z pasiek pszczelich Maciejowa, zachęcał do odwiedzenia opolskich zamków i pałaców, zwłaszcza tych, które przeszły już renowację.

W Opolu – o czym informowała naczelnik Wydziału Kultury UM, Magdalena Matyjaszek – na spacery po mieście i jego zabytkach zaproszą opolan Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, architekt Andrzej Hamada i architekt Monika Adamska.

Na scenie pod Ratuszem zaprezentuje się Asysta Żywiecka z pokazami tańca i stroju ludowego, będą warsztaty plastyczne i rękodzieła, a także warsztaty rzemiosła związane z akcesoriami ogrodniczymi, rodziny zaproszone zostaną do gry miejskiej „Na tropie zabytków”, poprowadzi ją Iwona Solisz.

Wstęp na wszystkie imprezy wystawiennicze, spotkania, wernisaże, imprezy plenerowe jest bezpłatny. A szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.edu.nid.pl

W roku ubiegłym w ramach EDD na terenie województwa opolskiego odbyło się około 200 wydarzeń w 56 miejscowościach, wzięło w nich udział ponad 41 tysięcy osób. Województwo opolskie zajęło pierwsze lokaty w trzech kategoriach – ilości imprez, miejscowości, w których się one odbywały i ilości uczestników.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy