Tłumy na jarmarku

Tradycyjnie, w  Palmową Niedzielę, bierkowicki skansen zaprosił na wielkanocny jarmark. Dobra pogoda i wiele zapowiedzianych atrakcji sprawiły, że Muzeum Wsi Opolskiej pękało w szwach.

 

Jako, że to Palmowa Niedziela, w zabytkowym kościele z Gręboszowa odbyło się nabożeństwo drogi krzyżowej z poświeceniem palm wielkanocnych. Palmy wcześniej można było kupić na jednym ze stoisk – niektóre przyjechały aż z Sandomierza.

Niemal dwieście stoisk z wyrobami ludowej twórczości artystycznej i rzemiosła oraz  wyrobami kulinarnymi zachęcało do przedświątecznych zakupów. Na scenie prezentowały się kapele i zespoły ludowe, były pokazy kulinarne – m.in. wypieku drożdżowego wieńca wielkanocnego czy wędzenia wędlin w zabytkowym kominie, wypieku chleba tradycyjnego w zabytkowym piecu.

Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych – robili m.in. wiosenne kwiaty z bibuły, wielkanocne ozdoby z filcu, piekli słodkie babeczki. Dla wszystkich chętnych zaś były prezentacje kucia wyrobów z żelaza, wyrobu naczyń glinianych, zdobienia jaj wielkanocnych tradycyjnymi technikami, rzeźby w drewnie, haftu krzyżykowego i klockowego, barwienia jaj naturalnymi sposobami, strugania łyżek z drewna czy przędzenia na kołowrotku.
Jarmark jest już opolską tradycją od wielu lat – w tym roku odbył się po raz czterdziesty drugi.Patronat honorowy nad ta imprezą objął Marszałek Województwa Opolskiego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy